• четврток, 18 јули 2024
Украинската годишна инфлација во јуни порасна на 4,8 отсто, највисока од почетокот на годината

Украинската годишна инфлација во јуни порасна на 4,8 отсто, највисока од почетокот на годината

Киев, 10 јули 2024 (МИА) - Годишната стапка на инфлација во Украина се зголеми во јуни, од 3,3 отсто...

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Лондон, 8 јули 2024 (МИА) - Поради емисијата на стакленички гасови добиени од човековите активности,...

Според Транспаренси Интернешнл-Македонија во јуни повеќе „матни“ од „бистри“ случаи

Според Транспаренси Интернешнл-Македонија во јуни повеќе „матни“ од „бистри“ случаи

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) - Транспаренси Интернешнл-Македонија по следе...

Во јуни измерени рекордно високи температури во Грција

Во јуни измерени рекордно високи температури во Грција

Атина, 1 јули 2024 (МИА) – Во јуни годинава просечната вредност на максималните дневни температури в...

МВР билтен

МВР билтен

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при С...

Рекордно високи температури измерени во Грција

Рекордно високи температури измерени во Грција

Атина, 5 јуни 2024 (МИА) – Во текот на вчерашниот ден во Грција бил регистриран нов максимален темпе...

Кинотеката во јуни стартува со летната сезона и проекција на филмот „Лена и Владимир“ од Игор Алексов

Кинотеката во јуни стартува со летната сезона и проекција на филмот „Лена и Владимир“ од Игор Алексов

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Во јуни, месецот на липите, Кинотеката подготвува

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно непослушни“

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно непослушни“

Скопје, 26 мај 2024 (МИА) - Под слоганот „Спектакуларно непослушни“, во паркот „Жена борец“ во Скопј...

Гаши очекува нова влада до средината на јуни

Гаши очекува нова влада до средината на јуни

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Африм Гаши, еден од лидерите на коалицијата „Влен“, очекува земјава да д...

Шеф на украинско воено разузнавање: Ќе се соочиме со тешка, но не и катастрофална ситуација

Шеф на украинско воено разузнавање: Ќе се соочиме со тешка, но не и катастрофална ситуација

Киев, 22 април 2024 (МИА) - Од средината на мај до почетокот на јуни Украина ќе биде во тешка ситуац...

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Во Индија почнаа парламентарните избори кои ќе траат до 1 јуни

Њу Делхи, 19 април 2024 (МИА) - Во Индија денеска почнаа парламентарните избори, каде право на глас...

Лагард: Јунските податоци се клучни за одлуката за каматните стапки

Лагард: Јунските податоци се клучни за одлуката за каматните стапки

Франкфурт, 20 март 2024 (МИА) - Податоците од јуни ќе бидат клучни за одлуката на Европската централ...

Бесплатен превоз за кумановци до крајот на јуни идната година

Бесплатен превоз за кумановци до крајот на јуни идната година

Куманово, 27 декември 2023 (МИА) - Кумановци ќе се возат бесплатно уште шест месеци до крајот на јун...

Во јуни годинава издадени 242 одобренија за градење

Во јуни годинава издадени 242 одобренија за градење

Скопје, 15 август 2023 (МИА) – Во јуни годинава се издадени 242 одобренија за градење со кои е предв...

Во јуни во земјава имало 110.319 туристи

Во јуни во земјава имало 110.319 туристи

Скопје, 11 август 2023 (МИА) – Во јуни годинава земјава ја посетиле вкупно 110.319 туристи, од кои 2...

Image

Остани поврзан