• четврток, 18 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

12 ноември 2023 Скопје - Акција за пошумување во Паркот на природата „Гази...

Ивановска: Извештајот на ЕК за состојбата со корупцијата е аларм со сите црвени светла

Ивановска: Извештајот на ЕК за состојбата со корупцијата е аларм со сите црвени светла

Скопје, 11 ноември 2023 (МИА) - Власта треба да одговори за оценките во Извештајот на ЕК дека нема п...

ИДФ: Ќе помогнеме да се евакуираат бебињата од болница во Газа

ИДФ: Ќе помогнеме да се евакуираат бебињата од болница во Газа

Тел Авив, 11 ноември 2023 (МИА) - Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари ги отфрли...

Се огласија сирени во населените места на Голанската висорамнина

Се огласија сирени во населените места на Голанската висорамнина

Тел Авив, 9 ноември 2023 (МИА) - Сирените за тревога се огласија во населените места на Голанската в...

На фудбалски терен во Албанија почина 28-годишниот фудбалер Двамена  

На фудбалски терен во Албанија почина 28-годишниот фудбалер Двамена  

Тирана, 11 ноември 2023 (МИА) - Напаѓачот Рафаел Двамена (28) почина од срцев удар во текот на натпр...

Прва средба меѓу шефовите на државите Иран и Саудиска Арабија по 11 години

Прва средба меѓу шефовите на државите Иран и Саудиска Арабија по 11 години

Ријад, 11 ноември 2023 (МИА) - Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и престолонаследникот на Саудиска...

Курти: О'Брајан ја потврди американската поддршка за Косово

Курти: О'Брајан ја потврди американската поддршка за Косово

Париз, 11 ноември 2023 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека поддршката на САД за Косов...

Општина Тетово: Долгот е намален од 14 на осум милиони евра

Општина Тетово: Долгот е намален од 14 на осум милиони евра

Тетово, 11 ноември 2023 (МИА) - Општина Тетово преку соопштение до јавноста иформира дека го намалил...

Резолуцијата на арапско- исламскиот самит во Ријад со силна осуда за војната на Израел

Резолуцијата на арапско- исламскиот самит во Ријад со силна осуда за војната на Израел

Ријад, 11 ноември 2023 (МИА) - Резолуцијата, која беше усвоена денеска на големиот регионален арапск...

ЕУ разгледува нови санкции кон Иран поради војната меѓу Израел и Хамас

ЕУ разгледува нови санкции кон Иран поради војната меѓу Израел и Хамас

Брисел, 11 ноември 2023 (МИА) - Европската Унија расправа за зголемување на санкциите кон Иран порад...

Мелони: Договорот со Албанија е историски модел на соработка меѓу членките на ЕУ и другите земји

Мелони: Договорот со Албанија е историски модел на соработка меѓу членките на ЕУ и другите земји

Тирана, 11 ноември 2023 (МИА) - Италијанската премиерка  Џорџа Мелони договорот за имигрантите...

Десетици илјади радикални националисти во Варшава на Маршот за независност против Украина и ЕУ

Десетици илјади радикални националисти во Варшава на Маршот за независност против Украина и ЕУ

Варшава, 11 ноември 2023 (МИА) - Најмалку 40.000 полски радикални националисти денеска поминаа низ В...

МВР: Расчистен е нападот во Техномаркет, насилниците се приведени пред месец и пол, аелираме да не се шират лажни вести 

МВР: Расчистен е нападот во Техномаркет, насилниците се приведени пред месец и пол, аелираме да не се шират лажни вести 

Скопје, 11 ноември 2023 Во врска со видео материјалот кој е објавен вечерва на неколку порта...

ОН: Осум дена не можеме да доставиме храна во северниот дел на Газа

ОН: Осум дена не можеме да доставиме храна во северниот дел на Газа

Њујорк, 11 ноември 2023 (МИА) - Портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации Стефан Дижа...

Најмасовни досега пропалестински демонстрации во Лондон, полицијата приведе околу стотина десничари

Најмасовни досега пропалестински демонстрации во Лондон, полицијата приведе околу стотина десничари

Лондон, 11 ноември 2023 (МИА) - Лондон е домаќин на најголемиот протестен марш досега за поддршка на Палестинците во...

Image

Остани поврзан