• четврток, 18 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

5 октомври 2023  Скопје - Седница на Анкетната комисија за случај...

Трамп поднесе уште една жалба на судска одлука

Трамп поднесе уште една жалба на судска одлука

Њујорк, 4 октомври 2023 (МИА) – Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денеска ја обжали о...

Османи: На состанокот на експертските групи на МНР на Северна Македонија и Бугарија е направена евалуација на меѓусебните односи

Османи: На состанокот на експертските групи на МНР на Северна Македонија и Бугарија е направена евалуација на меѓусебните односи

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - На состанокот на експертските работни групи на министерствата за над...

Русија пред кризата разговарала со САД и ЕУ за Нагорно-Карабах

Русија пред кризата разговарала со САД и ЕУ за Нагорно-Карабах

Москва, 4 октомври 2023 (МИА) – Русија разменила мислења со САД и ЕУ за ситуацијата во Нагорно-Караб...

Јавна дебата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: Власта никој не ја овластил да менува Устав

Јавна дебата на ВМРО-ДПМНЕ во Кочани: Власта никој не ја овластил да менува Устав

Кочани, 4 октомври 2023 (МИА) – ВМРО–ДПМНЕ попладнево во Кочани ја одржа првата јавна дебата во рамк...

Османи: Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени

Османи: Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени...

Една четвртина од кошаркарите во НБА се странци

Една четвртина од кошаркарите во НБА се странци

Њујорк, 4 октомври 2023 (МИА) – Дваесет и пет отсто од играчите кои минатата сезона настапуваа во на...

Администрацијата на Бајден отпишува девет милијарди долари студентски кредити за 125.000 Американци 

Администрацијата на Бајден отпишува девет милијарди долари студентски кредити за 125.000 Американци 

Вашингтон, 4 октомври 2023 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска с...

Османи: Ако се докаже дека Србија е вмешана во нападот во Северно Косово, треба да го преиспитаме учеството во Отворен Балкан

Османи: Ако се докаже дека Србија е вмешана во нападот во Северно Косово, треба да го преиспитаме учеството во Отворен Балкан

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - Ако се докаже дека Србија на било каков начин е вклучена во нападот...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

5 Октомври 2023  Гранада, Шпанија – Трет самит на Европската политичка...

За иднината на ОБСЕ одлуката ќе се донесе на Самитот во Скопје, вели Османи

За иднината на ОБСЕ одлуката ќе се донесе на Самитот во Скопје, вели Османи

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи и актуелен претседавач со ОБСЕ Бујар...

Костадиновска - Стојчевска: Културната и верската различност да бидат инспирација за инвестиција во мирот

Костадиновска - Стојчевска: Културната и верската различност да бидат инспирација за инвестиција во мирот

Струга, 4 октомври 2023 (МИА) - Културната и верската различност треба да бидат инспирација и мотива...

Најмалку една жртва во уривање на куќа во историскиот центар на Хавана

Најмалку една жртва во уривање на куќа во историскиот центар на Хавана

Хавана, 4 октомври 2023 (МИА) – Најмалку едно лице загина во делумно уривање на станбена зграда во п...

Мицкоски: Бугарија мора да покаже добра волја, а меѓународната заедница дека вистински сака да не види како дел од себе

Мицкоски: Бугарија мора да покаже добра волја, а меѓународната заедница дека вистински сака да не види како дел од себе

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - Темата за уставните измени е затворена. Не постои аргумент што сум г...

ФИФА ја укина суспензијата за руските репрезентации до 17 години

ФИФА ја укина суспензијата за руските репрезентации до 17 години

Цирих, 4 октомври 2023 (МИА) – ФИФА тргна по стапките на УЕФА и ја укина денеска суспензијата која б...

Image

Остани поврзан