• четврток, 18 јули 2024
САД воведоа санкции против функционери од Мали поради соработка со „Вагнер“

САД воведоа санкции против функционери од Мали поради соработка со „Вагнер“

Вашингтон, 24 јули 2023 (МИА) – САД денеска воведоа санкции против тројца функционери од Мали поради...

Макрон: На Франција и треба ред и враќање на авторитетот на секое ниво

Макрон: На Франција и треба ред и враќање на авторитетот на секое ниво

Париз, 23 јули 2023 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека по неодамнешн...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

25 јули 2023    Скопје - Седница на собраниската Комисија...

Патнички авион оштетен од град по полетување се врати во Италија

Патнички авион оштетен од град по полетување се врати во Италија

Рим, 24 јули 2023 (МИА) – Патнички авион на американската компанија „Делта ерлајнс“ кој денеска поле...

Две жени починале откако заминале на пешачење во природа во парк во јужна Невада

Две жени починале откако заминале на пешачење во природа во парк во јужна Невада

Вашингтон, 23 јуни 2023 (МИА) - Двајца љубители на пешачење во природа починале викендов во државниот парк Долина на...

МИА најави-свет

МИА најави-свет

25 Јули 2023 Анкара – Палестинскиот претседател Махмуд Абас во посета на Ту...

Македонските натпреварувачи утре стартуваат на Европскиот олимписки младински фестивал

Македонските натпреварувачи утре стартуваат на Европскиот олимписки младински фестивал

Марибор, 24 јули 2023 (МИА) – Македонските спортисти утре ќе го имаат својот премиерен настап на Евр...

Турскиот Парламент во октомври ќе го разгледа барањето на Шведска за НАТО

Турскиот Парламент во октомври ќе го разгледа барањето на Шведска за НАТО

Истанбул, 24 јули 2023 (МИА) – Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Парламент...

Напад на воената академија во Могадишу, најмалку 25 војници загинаа, 40 се ранети

Напад на воената академија во Могадишу, најмалку 25 војници загинаа, 40 се ранети

Могадишу, 24 јули 2023 (МИА) - Најмалку 25 војници загинаа, а околу 40 се ранети денеска во напад на...

Една жена загина во невреме во Монца

Една жена загина во невреме во Монца

Милано, 24 јули 2023 (МИА) – Една жена загина во Монца, а најмалку три лица се повредени во Милано в...

НБА: Кајл Андерсон доби кинеско државјанство

НБА: Кајл Андерсон доби кинеско државјанство

Пекинг, 24 јули 2023 (МИА) – Крилниот кошаркар на НБА лигашот Минесота, Кајл Андерсон, доби кинеско...

САД остро го осудија руското ракетирање на украинското пристаниште Рени на Дунав

САД остро го осудија руското ракетирање на украинското пристаниште Рени на Дунав

Вашингтон, 23 јуни 2023 (МИА) - САД изразија остра осуда за „ескалаторските“ напади на Русија врз ук...

САД најавија казнени мерки против поединци во Камбоџа поради изборите

САД најавија казнени мерки против поединци во Камбоџа поради изборите

Пном Пен, 24 јули 2023 (МИА) - САД најавија казнени мерки против поединци во Камбоџа затоа што смета...

Меџити: Со Касами и Гаши разговаравме за принципите на нашата соработка

Меџити: Со Касами и Гаши разговаравме за принципите на нашата соработка

Скопје, 24 јули 2023 (МИА) –  Изет Меџити, кој излезе од ДУИ и најави дека ќе формира ново поли...

Северна Кореја истрела две балистички ракети во Јапонското Море по пристигнувањето на американска подморница

Северна Кореја истрела две балистички ракети во Јапонското Море по пристигнувањето на американска подморница

Сеул, 24 јули 2023 (МИА) – Северна Кореја денеска истрела две балистички ракети со краток дострел во...

Image

Остани поврзан