• сабота, 23 септември 2023
На денешен ден

На денешен ден

6 ноември 2022 (МИА)   1632.- Шведскиот крал Густав II Адолф - голем војсководец и воен реформатор, загинал во Тр...

Од верските календари

Од верските календари

6 ноември 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанс...

Облачно со врнежи од дожд, пообилни претпладне

Облачно со врнежи од дожд, пообилни претпладне

Скопје, 6 ноември 2022 (МИА) - Времето ќе биде облачно и свежо со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и обилни...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 6 ноември 2022 (МИА) – Денеска е недела, 6 ноември 2022 година, 309-иот ден во годината. До крајот на годината о...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

6 ноември 2022  Скопје -  Продолжува саемот под слоганот „Саем на промените што носат...

Тешко повредено десетгодишно девојче-пешак, откако во неа удрил автомобил

Тешко повредено десетгодишно девојче-пешак, откако во неа удрил автомобил

Тетово, 5 ноември 2022 (МИА) - Десетгодишно девојче пешак било т...

Маричиќ од Росоман: Ја нормализиравме државата и ја вративме на европскиот пат, денес достоинствено чекориме кон ЕУ

Маричиќ од Росоман: Ја нормализиравме државата и ја вративме на европскиот пат, денес достоинствено чекориме кон ЕУ

Скопје, 5 ноември 2022 Како Македонци храбро и одлучно обезбедиме европска иднина за младите и идните...

Ковачевски од Кавадарци: Ако сакаме модерна држава мора да се поврземе со Европа

Ковачевски од Кавадарци: Ако сакаме модерна држава мора да се поврземе со Европа

Кавадарци, 5 ноември 2022 (МИА) - Ако сакаме Македонците да имаат иднина, ако сакаме нашата земја да ст...

Заев: Отворен Балкан e можност за непречена билатерална или мултилатерална соработка на сите полиња, па и во спортот

Заев: Отворен Балкан e можност за непречена билатерална или мултилатерална соработка на сите полиња, па и во спортот

Скопје, 5 ноември 2022 (МИА) - Иницијативата Отворен Балкан претствува отворена можност за непречена би...

Димитриеска Кочоска: СДСМ наместо да навредува, да побара отчет од своите градоначалници за нивното неработење

Димитриеска Кочоска: СДСМ наместо да навредува, да побара отчет од своите градоначалници за нивното неработење

Скопје, 5 ноември 2022 Секако дека ова не е отчет пред лидерот,...

Маричиќ за новата инвестиција во Росоман: Девет милиони евра од ЕУ за развој на економијата и за чиста животна средина

Маричиќ за новата инвестиција во Росоман: Девет милиони евра од ЕУ за развој на економијата и за чиста животна средина

Скопје, 5 ноември 2022 Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања денеска имаше ср...

Генералната директорка на Шведската агенција за меѓународен развој и соработка, Карин Јемтим во посета на ,,Гласен Текстилец

Генералната директорка на Шведската агенција за меѓународен развој и соработка, Карин Јемтим во посета на ,,Гласен Текстилец"

Штип, 5 ноември 2022 (МИА) - Текстилни работнички и претставници на Здружението „Гласен...

Костадинов во Демир Капија: СДСМ се грижи за граѓаните и земјоделците, нови мерки за поевтини цени на основните производи

Костадинов во Демир Капија: СДСМ се грижи за граѓаните и земјоделците, нови мерки за поевтини цени на основните производи

Скопје, 5 ноември 2022 Потпретседателот на СДСМ, Перо Костадинов на денешната трибина „Силно и одлучно...

Македонските ракометарки поразени од Франција на стартот на Еуро 2022

Македонските ракометарки поразени од Франција на стартот на Еуро 2022

Скопје, 5 ноември 2022 (МИА) – Македонската ракометна репрезентација вечерва загуби од Франција со 14:2...

Лукаревска од Неготино: СДСМ никого не остава сам во време на криза, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

Лукаревска од Неготино: СДСМ никого не остава сам во време на криза, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

Скопје, 5 ноември 2022  СДСМ се грижи за сите категории граѓани и за тоа во време на најголема светска...

Image

Остани поврзан