• четврток, 18 јули 2024
Летонија забранува влез на автомобили со белоруска регистрација

Летонија забранува влез на автомобили со белоруска регистрација

Рига, 15 јули 2024 (МИА) - Летонија повеќе нема да дозволува автомобили со белоруска регистрација да...

Летонија ќе и испорача на Украина над 2.500 дронови

Летонија ќе и испорача на Украина над 2.500 дронови

Рига, 5 јули 2024 (МИА) – Министерството за одбрана на Летонија ќе испрати повеќе од 2.500 беспилотн...

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за артилериски гранати за Украина

Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за артилериски гранати за Украина

Рига, 15 мај 2024 (МИА) - Летонија ќе придонесе со 10 милиони евра за чешката иницијатива за снабдув...

Шефот на летонската дипломатија, Карниш поднесе оставка

Шефот на летонската дипломатија, Карниш поднесе оставка

Рига, 28 март 2024 (МИА) – Министер за надворешни работи на Летонија, Кришанис Каринш денеска најави...

Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

Летонија ја продолжи забраната за влез на руски туристи до март 2025 година

Рига, 27 февруари 2024 (МИА) - Владата на Летонија денеска соопшти дека ја продолжила забраната за в...

Илјада Руси ќе бидат депортирани од Летонија ако итно не го регулираат својот мигрантски статус

Илјада Руси ќе бидат депортирани од Летонија ако итно не го регулираат својот мигрантски статус

Рига, 18 јануари 2024 (МИА) - На речиси илјада Руси кои живеат во Летонија им беше кажано да го реша...

Петнаесет песни во трка да ја претставуваат Летонија на „Евровизија“

Петнаесет песни во трка да ја претставуваат Летонија на „Евровизија“

Скопје, 9 јануари 2024 (МИА) - „ЛТВ“ утрово ги објави 15. песни што ќе се натпреваруваат да ја претс...

Летонија се пласираше во втората фаза на Светското кошаркарско првенство, Франција елиминирана

Летонија се пласираше во втората фаза на Светското кошаркарско првенство, Франција елиминирана

Џакарта, 27 август 2023 (МИА) - Репрезентацијата на Летонија денес ја совлада селекцијата на Франциј...

Летонскиот премиер најави оставка

Летонскиот премиер најави оставка

Рига, 14 август 2023 (МИА) - Летонскиот премиер Кришиjанис Каринш денеска најави дека тој и неговата...

Летонија следната година може да ги зголеми трошоците за одбрана на три отсто од БДП

Летонија следната година може да ги зголеми трошоците за одбрана на три отсто од БДП

Вилнус, 11 јули 2023 (МИА) – Премиерот на Летонија, Кришанис Каринш изјави дека неговата земја следн...

Норвешка ќе го продолжи присуството на силите на НАТО во Летонија до 2024 година

Норвешка ќе го продолжи присуството на силите на НАТО во Летонија до 2024 година

Осло, 10 јули 2023 (МИА) – Мандатот на норвешките сили во мултинационалниот воен контингент на НАТО...

Летонија и Канада потпишаа Договор за зголемување на трупите во балтичкиот регион

Летонија и Канада потпишаа Договор за зголемување на трупите во балтичкиот регион

Рига, 10 јули 2023 (МИА) – Канада и Летонија потпишаа Договор за зголемување на одбранбените баталјо...

Летонија го доби првиот геј претседател

Летонија го доби првиот геј претседател

Рига, 8 јули 2023 (МИА) – Едгарс Ринкевичс денеска во Рига положи заклетва како претседател на Летон...

Шпанија го преместува својот систем за противвоздушна одбрана НАСАМС од Летонија во Литванија како заштита на самитот на НАТО

Шпанија го преместува својот систем за противвоздушна одбрана НАСАМС од Летонија во Литванија како заштита на самитот на НАТО

Мадрид, 3 јули 2023 (МИА) - Шпанската војска го преместува системот за воздушна одбрана стациониран...

Летонија и Литванија побараа зајакнување на источното крило на НАТО од  „Вагнеровците“ во Белорусија

Летонија и Литванија побараа зајакнување на источното крило на НАТО од „Вагнеровците“ во Белорусија

Вилнус, 27 јуни 2023 (МИА) - Летонија и Литванија денеска апелираа до НАТО да ги зајакне нивните ист...

Image

Остани поврзан