• недела, 14 јули 2024
Лидерите на политичките групи во ЕП на 18 јули ќе гласаат за вториот мандат на  Фон дер Лајен на чело на ЕК

Лидерите на политичките групи во ЕП на 18 јули ќе гласаат за вториот мандат на Фон дер Лајен на чело на ЕК

Стразбур, 11 јули 2024 (МИА) - Европскиот парламент (ЕП) на 18 јули ќе гласа за кандидатурата за вто...

Французите од прекуокеанските територии почнаа да гласаат на вонредните парламентарни избори

Французите од прекуокеанските територии почнаа да гласаат на вонредните парламентарни избори

Париз, 29 јуни 2024 (МИА) - Првиот круг од предвремените парламентарни избори во Франција почна дене...

Иран го продолжи изборниот ден по повикот на врховниот лидер за висока излезност

Иран го продолжи изборниот ден по повикот на врховниот лидер за висока излезност

Техеран, 28 јуни 2024 (МИА) - Иранските власти го продолжија изборниот ден за претседателските избор...

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Грците очекуваат грчките европратеници да се борат за интересите на земјата во ЕУ

Атина, 9 јуни 2024 (МИА)  – Со кучиња, со опрема за на плажа, но и со велосипед, Грците денеска...

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Грција денеска избира 21 претставник за Европскиот Парламент 

Атина, 9 јуни 2024 (МИА) – Меѓу 1.168 кандидати од 31 партија, нешто помалку од десет милиони Грци д...

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Стано: ЕУ не е членка на ОН, не можеме да коментираме за поединечното гласање на државите за резолуцијата за Сребреница

Брисел, 24 мај 2024 (МИА) - Портпаролот на Европската унија (ЕУ) Петер Стано изјави дека ЕУ не е чле...

ДИК: До 17 часот излезеноста 45,88 отсто

ДИК: До 17 часот излезеноста 45,88 отсто

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - До 17 чaсот, од вкупно запишани 4.514 гласачи на седумте избирачките мес...

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Британска министерка: Геноцидот во Сребреница утврден правно, а не политички и не се однесува на српското општество

Белград, 21 мај 2024 (МИА) - Британската министерка за европски прашања Нус Гани денеска во Белград...

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болн...

Прес-конференција на Државната изборна комсиија (во живо)

Прес-конференција на Државната изборна комсиија (во живо)

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - Прес-конференција на Државната изборна комисија за гласањето на вториот к...

Во Охрид до 15 часот гласале околу 38, во Дебрца околу 37 отсто од гласачите

Во Охрид до 15 часот гласале околу 38, во Дебрца околу 37 отсто од гласачите

Охрид, 8 мај 2024 (МИА) – Изборниот процес во општините Охрид и Дебрца до 15 часот се одвива непрече...

Изјава на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села

Изјава на претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села

Струга, 8 мај 2024 (МИА) - Порака за масовна излезеност да гласаат граѓ...

Во Гостивар до 15 часот излезеноста за претседателските под 20 проценти, за парламентарните 26,6 проценти

Во Гостивар до 15 часот излезеноста за претседателските под 20 проценти, за парламентарните 26,6 проценти

Гостивар, 8 мај 2024 (МИА) – По последниот пресек за излезеноста на изборите во општина Гостивар гра...

Во Охрид до 13 часот на изборите излегле  околу 27 проценти, во Дебрца 26 отсто од гласачите

Во Охрид до 13 часот на изборите излегле околу 27 проценти, во Дебрца 26 отсто од гласачите

Охрид, 8 мај 2024 (МИА) – Излезноста на Претседателските избори во Охрид до 13 часот е 27,75 процент...

Во Југоистокот најголем одзив на гласачите има во Гевгелија и Дојран, најмал во Босилово

Во Југоистокот најголем одзив на гласачите има во Гевгелија и Дојран, најмал во Босилово

Струмица, 8 мај 2024 (МИА) - Во десетте општини од Југоистокот до 13 часот на вториот круг на претсе...

Image

Остани поврзан