• вторник, 16 јули 2024
Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Ердоган: Турција нема да одобри обиди за соработка со Израел во рамките на НАТО

Вашингтон, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека обидите за сораб...

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Факултетот за земјоделски науки и храна и Фондацијата MK2025

Потпишан Меморандум за соработка меѓу Факултетот за земјоделски науки и храна и Фондацијата MK2025

Скопје, 12 јули 2024 (МИА) - Факултетот за земјоделски науки и храна (ФЗНХ) при Универзитетот „Св. К...

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Ердоган: Турција нема да ја одобри соработката на НАТО со Израел

Анкара, 12 јули 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека нема да биде можно...

Ѓуриќ ја продолжи соработката со Вардар

Ѓуриќ ја продолжи соработката со Вардар

Скопје, 8 јули 2024 (МИА) - Фудбалерот Дејан Ѓуриќ денес официјално ја продолжи соработката со ФК Ва...

Во Брисел денеска се одржува Прв дијалог на високо ниво меѓу Турција и ЕУ, посветен на трговија

Во Брисел денеска се одржува Прв дијалог на високо ниво меѓу Турција и ЕУ, посветен на трговија

Брисел, 8 јули 2024 (МИА) - Првиот дијалог на високо ниво меѓу Турција и ЕУ за трговски прашања ќе с...

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Зеленски во Одеса се сретна со холандскиот и британскиот министер

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во Одеса оствари средба...

АСОМ: Очекуваме конструктивна соработка со новата Влада за Законот за игри на среќа

АСОМ: Очекуваме конструктивна соработка со новата Влада за Законот за игри на среќа

Скопје, 2 јули 2024  По вчерашната изјава на премиерот Христијан Мицкоски со која тој н...

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Министрите за надворешни работи на Русија и Белорусија се договорија за продолжување на блиската соработка

Москва, 30 јуни 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и неодамна назначен...

Соработка на Народната банка со Хрватската народна банка за примена на сметководствените правила и финансиско известување на ЕЦБ неопходни за интеграцијата во ЕСЦБ

Соработка на Народната банка со Хрватската народна банка за примена на сметководствените правила и финансиско известување на ЕЦБ неопходни за интеграц...

Скопје, 28 јуни 2024 Во рамките на Втората фаза од Регионалната програма финансирана од ЕУ з...

Кинескиот претседател повика на градење мостови на соработка во светската економија

Кинескиот претседател повика на градење мостови на соработка во светската економија

Пекинг, 28 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на изградба на „мостови“ на сор...

Тошковски-Карнер: Заедничката соработка во справување со илегалната миграција е од суштинско значење за регионот

Тошковски-Карнер: Заедничката соработка во справување со илегалната миграција е од суштинско значење за регионот

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски остварил билатерална сре...

Охрид, Струга и Подградец ќе соработуваат и во текот на оваа туристичка сезона

Охрид, Струга и Подградец ќе соработуваат и во текот на оваа туристичка сезона

Дебар, 23 јуни 2024 (МИА) - Општините Подградец, Охрид и Струга ќе соработуваат и во текот на оваа т...

Јапонија изрази загриженост поради воената соработка меѓу Русија и Северна Кореја

Јапонија изрази загриженост поради воената соработка меѓу Русија и Северна Кореја

Токио, 20 јуни 2024 (МИА) - Јапонската Влада денеска ја изрази својата загриженост поради навестувањ...

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од...

Потпишан меморандум за соработка меѓу Независниот синдикат на здравствените работници и Здружението на приватни лекари

Потпишан меморандум за соработка меѓу Независниот синдикат на здравствените работници и Здружението на приватни лекари

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Меморандум за соработка беше потпишан денеска во Велес меѓу Независниот...

Image

Остани поврзан