• недела, 21 јули 2024
ЕУ го одбележа Денот на сеќавање на жртвите од глобалната климатска криза 

ЕУ го одбележа Денот на сеќавање на жртвите од глобалната климатска криза 

Брисел, 15 јули 2024 (МИА) - Во Брисел денеска се одржа церемонија во сеќавање на жртвите од глобалн...

Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на кинеската граница со Непал во регионот на Тибет

Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на кинеската граница со Непал во регионот на Тибет

Пекинг, 10 јули 2024 (МИА) - Невремето зароби повеќе од 130 луѓе во близина на границата на Кина со...

Обилните дождови предизвикуваат поплави и лизгање на земјиштето во Јужна Кореја

Обилните дождови предизвикуваат поплави и лизгање на земјиштето во Јужна Кореја

Сеул, 10 јули 2024 (МИА) - Националната железничка компанија на Јужна Кореја денеска ги прекина возо...

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Јуни 2024 година постави нови температурни рекорди, загрижувачки знаци за климатските промени

Лондон, 8 јули 2024 (МИА) - Поради емисијата на стакленички гасови добиени од човековите активности,...

По најавите за поројни дождови УХМР со апел за внимание во одредени региони и реони

По најавите за поројни дождови УХМР со апел за внимание во одредени региони и реони

Скопје, 2 јули 2024 (МИА) - По најавите за врнежи на целата територија од државата, а со оглед на то...

Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка

Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка

Прага, 1 јули 2024 (МИА) - Обилни дождови предизвикаа поплави во источниот дел на Чешка, јави ДПА, п...

Светска банка и додели на Турција 600 милиони долари за борба против поплавите и сушата

Светска банка и додели на Турција 600 милиони долари за борба против поплавите и сушата

Вашингтон, 1 јули 2024 (МИА) - Светската банка објави дека нејзиниот Одбор на гувернери одобрил фина...

Таравари: Веднаш е интервенирано по поплавата во „8 Септември“, на пат сме на решавање на проблемот

Таравари: Веднаш е интервенирано по поплавата во „8 Септември“, на пат сме на решавање на проблемот

Скопје, 28 јуни 2024 (МИА) - Министерот за здравство Арбен Таравари денеска одговорајќи на новинарск...

Поплавени куќи, улици, прекини во снабдувањето со струја - невремето предизвика хаос во скопско, кумановско и тетовско

Поплавени куќи, улици, прекини во снабдувањето со струја - невремето предизвика хаос во скопско, кумановско и тетовско

Скопје, 27 јуни 2024 (МИА) - Поплавени се куќи, улици, имало пријави и за прекини во електричната ен...

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата на Брегот на Слоновата Коска

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата на Брегот на Слоновата Коска

Абиџан, 25 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата во најг...

Поплави во Бангладеш, погодени над два милиони луѓе

Поплави во Бангладеш, погодени над два милиони луѓе

Дака, 22 јуни 2024 (МИА) - Монсунските дождови и надојдените води на реките од Индија предизвикаа го...

Најмалку 47 лица го загубија животот во поплави во јужна Кина

Најмалку 47 лица го загубија животот во поплави во јужна Кина

Пекинг, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 47 лица го загубија животот во поплави и лизгање на земјиштето...

Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Си Џинпинг повика на сеопфатни напори за заштита на Кина од поплави

Пекинг, 18 јуни 2024 (МИА) - Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска повика на сеопфатни напори за...

Де Сантис прогласи вонредна состојба во делови на Флорида поради поплави

Де Сантис прогласи вонредна состојба во делови на Флорида поради поплави

Вашингтон, 13 јуни 2024 (МИА) - Гувернерот на Флорида Рон де Сантис денеска прогласи вонредна состој...

Баерн даде 1 милион евра на настраданите од поплавите во Германија

Баерн даде 1 милион евра на настраданите од поплавите во Германија

Минхен, 4 јуни 2024 (МИА) - Баерн Минхен донирал 1 милион евра за настраданите од поплавите во јужна...

Image

Остани поврзан