• сабота, 23 септември 2023
На денешен ден

На денешен ден

23 октомври 2022 (МИА)   42. п.н.е.- Римскиот политичар Марко Јуниј Брут извршил самоубиство. 1596.- Турската во...

Од верските календари

Од верските календари

23 октомври 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулија...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 23 октомври 2022 (МИА) - Денеска е недела, 23 октомври 2022 година, 295-иот ден во годината. До крајот на година...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

23 Октомври 2022 Љубљана – Прв круг претседателски избори во Словенија. Подг...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

23 октомври 2022  Јордан – Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ќе престојув...

Киев информира дека ослободил уште две населби во Херсон, Русите се повлекуваат

Киев информира дека ослободил уште две населби во Херсон, Русите се повлекуваат

Киев, 22 октомври 2022 (МИА) – Генералштабот на вооружените сили на Украина вечерва соопшти дека украин...

Претседателот на Собранието Џафери е одликуван со Орден од украинскиот претседател Зеленски

Претседателот на Собранието Џафери е одликуван со Орден од украинскиот претседател Зеленски

Скопје, 22 октомври 2022 (МИА) - Претседателот на Украина  Володимир Зеленски потпиша

Медведев против ревизија на статусот на постојаните членки на Советот за безбедност

Медведев против ревизија на статусот на постојаните членки на Советот за безбедност

Москва, 22 октомври 2022 (МИА) – Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медв...

САД: Мал авион удри во зграда, две лица загинаа

САД: Мал авион удри во зграда, две лица загинаа

Вашингтон, 22 октомври 2022 (МИА) – Мал авион се урна во станбена зграда пре...

На територија на СВР Штип, 41 казна за брзо возење 

На територија на СВР Штип, 41 казна за брзо возење 

Скопје, 22 октомври 2022 (МИА) - Казнети се 41 возач денеска во времето од 08:00-13:00 на територијата...

Околу 300 спасени мигранти се симнаа во јужно италијанско пристаниште

Околу 300 спасени мигранти се симнаа во јужно италијанско пристаниште

Рим, 22 октомври 2022 (МИА) – Околу 300 мигранти денеска се симнаа во јужнот...

Десетици илјади луѓе во Берлин испратија пораки на солидарност до иранските демонстранти

Десетици илјади луѓе во Берлин испратија пораки на солидарност до иранските демонстранти

Берлин, 22 октомври 2022 (МИА) – Десетици илјади луѓе се собраа денеска во Б...

„Демократска Бугарија“ одби да учествува во контакт групата за зближување на бугарските партии

„Демократска Бугарија“ одби да учествува во контакт групата за зближување на бугарските партии

Софија, 22 октомври 2022 (МИА) – Демократска Бугарија одби да учествува во разговорите со Контакт група...

Стотици пожарникари се борат со пожар на планината Килиманџаро во Танзанија

Стотици пожарникари се борат со пожар на планината Килиманџаро во Танзанија

Дар ес Салам, 22 октомври 2022 (МИА) – Стотици пожарникари денеска го гасат пожарот на планината Килима...

Мета: Да се обединиме сите против Рама

Мета: Да се обединиме сите против Рама

Тирана, октомври 2022 (МИА) – За да го победи Еди Рама на локалните избори, лидерот на Партијата на сло...

Image

Остани поврзан