• петок, 21 јуни 2024
Бугарски турист загинал на албанските Алпи, властите апелираат на внимателност 

Бугарски турист загинал на албанските Алпи, властите апелираат на внимателност 

Тирана, 12 јуни 2024 (МИА) - Турист од Бугарија го загубил животот откако паднал во бездна при обид...

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Софија, 11 јуни 2024 (МИА/БТА) - И покрај политичката нестабилност, економијата продолжува да расте....

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

ГЕРБ води на изборите во Бугарија, но недоволно за самостојно владеење

Софија, 10 јуни 2024 (МИА) - Бугарската централнодесничарска партија ГЕРБ е на пат да освои најмногу...

„Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан

„Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан

Кавадарци, 9 јуни 2024 (МИА) - „Македонски семејни винарии“ со успех на балкански вински настан, тре...

В недела предвремени парламентарни избори во Бугарија

В недела предвремени парламентарни избори во Бугарија

Софија, 7 јуни 2024 (МИА) - Бугарија в недела повторно гласа за нов парламент, каде очекуваат вероја...

ПССЕ ќе ги следи предвремените парламентарни избори во Бугарија

ПССЕ ќе ги следи предвремените парламентарни избори во Бугарија

Брисел, 3 јуни 2024 (МИА) - Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), пред...

Ѓорчев: Францускиот предлог не е добар, Договорот со Бугарија може да се репреговара

Ѓорчев: Францускиот предлог не е добар, Договорот со Бугарија може да се репреговара

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Марјан Ѓорчев, поранешен македонски амбасад...

Општина Крива Паланка прва на Балканот со Статут на знаковен јазик

Општина Крива Паланка прва на Балканот со Статут на знаковен јазик

Крива Паланка, 29 мај 2024 (МИА) - Општина Крива Паланка е прва општина на Балканот со Статут приста...

Козлодуј ќе го раскине договорот со Русија за набавка на нуклеарно гориво

Козлодуј ќе го раскине договорот со Русија за набавка на нуклеарно гориво

Софија, 29 мај 2024 (МИА) – Бугарската нуклеарна централа Козлодуј ќе го раскине договорот со Русија...

На ИФМ во Битола монодрами од Бугарија и Турција

На ИФМ во Битола монодрами од Бугарија и Турција

Битола, 27 мај 2024 (МИА) - Интернационалниот фестивал на монодрама продолжува со монодрамски претст...

Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Од денеска до 27 мај, бугарскиот Парламент е домаќин на пролетната сесија на Парламентарното собрание на НАТО

Софија, 25 мај 2024 - Речиси 400 парламентарци од 32 земји-членки на НАТО и од 25 земји партнери и п...

Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Варна, 16 мај 2024 (МИА) - Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајна несреќа во близина на...

Иванов најави зголемена пензија од 11 проценти за бугарските пензионери

Иванов најави зголемена пензија од 11 проценти за бугарските пензионери

Софија, 13 мај 2024 (МИА) – Министерот за труд и социјална политика на Бугарија, Ивајло Иванов на ут...

Главчев и Радев по инаугурацијата на Сиљановска-Давкова: Договорите мора строго да се спроведуваат

Главчев и Радев по инаугурацијата на Сиљановска-Давкова: Договорите мора строго да се спроведуваат

Скопје/Софија, 13 мај 2024 (МИА) - Бугарија не прифаќа...

Двајца фаворити на изборите во Бугарија се на американската црна листа

Двајца фаворити на изборите во Бугарија се на американската црна листа

Софија, 8 мај 2024 (МИА) – Двајца носители на листа и фаворити на претстојните избори во Бугарија се...

Image

Остани поврзан