• петок, 21 јуни 2024
Илон Маск повторно сведочи во истрагата на СЕК за преземањето на Твитер

Илон Маск повторно сведочи во истрагата на СЕК за преземањето на Твитер

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американскиот федерален суд нареди дека Илон Маск мора повторно да св...

Градоначалничката на Париз против поранешен Твитер: Ја напуштам оваа џиновска канализација

Градоначалничката на Париз против поранешен Твитер: Ја напуштам оваа џиновска канализација

Париз, 27 ноември 2023 (МИА) - Градоначалничката на Париз, Ен Идалго, денеска објави дека ја напушта...

„X“ воведува претплата - пробно, во Нов Зеланд и Филипини

„X“ воведува претплата - пробно, во Нов Зеланд и Филипини

Лос Анџелес, 19 октомври 2023 (МИА) - Платформата „X“ (порано „Твитер“), почна да им наплаќа на нови...

„X“ ќе го отстранува насловот од линковите до вестите

„X“ ќе го отстранува насловот од линковите до вестите

Лос Анџелес, 23 август 2023 (МИА) - Платформа „X“ (Твитер) ќе ги отстранува насловите од линковите д...

На „Х“ исчезна познатиот селфи со Елен Деџенерис и другите ѕвезди од Оскарите 2014 година

На „Х“ исчезна познатиот селфи со Елен Деџенерис и другите ѕвезди од Оскарите 2014 година

Лос Анџелес, 22 август 2023 (МИА) - Поради техничка грешка на платформата „Х“ (поранешен Твитер), ко...

Парична казна за Твитер откако одби да го испочитува налогот за претрес на профилот на Трамп на таа мрежа

Парична казна за Твитер откако одби да го испочитува налогот за претрес на профилот на Трамп на таа мрежа

Вашингтон, 10 август 2023 (МИА) - Американскиот специјален обвинител шт...

АФП ја тужи платформата „Х“ на Илон Маск

АФП ја тужи платформата „Х“ на Илон Маск

Париз, 3 август 2023 (МИА) - Француската новинска Агенција Франс прес (АФП) вчера објави дека во Пар...

Илон Маск го реактивираше „Х“ профилот на Кање Вест

Илон Маск го реактивираше „Х“ профилот на Кање Вест

Лос Анџелес, 31 јули 2023 (МИА) - Социјалната мрежа „Х“ - поранешен „Твитер“ му го врати профилот на...

Преименувањето на „Твитер“ во „Икс“ може да му предизвика „правни главоболки“ на Маск во ЕУ

Преименувањето на „Твитер“ во „Икс“ може да му предизвика „правни главоболки“ на Маск во ЕУ

Брисел, 28 јули 2023 (МИА) - Преименувањето на „Твитер“ во „Икс“, што се случи оваа недела, би можел...

Претставено логото на „X“ - досегашниот „Твитер“

Претставено логото на „X“ - досегашниот „Твитер“

Лос Анџелес, 24 јули 2023 (МИА) - Сликата од новото лого за досегашниот „Твитер“, бела буква „Х“ на...

Маск ја соопшти намерата да го смени логото на Твитер

Маск ја соопшти намерата да го смени логото на Твитер

Лос Анџелес, 23 јули 2023 (МИА) - Сопственикот на Твитер, милијардерот Илон Маск, изјави дека негова...

„Тредс“ го надмина и рекордот на „Чет-ГПТ“ околу корисниците

„Тредс“ го надмина и рекордот на „Чет-ГПТ“ околу корисниците

Лос Анџелес, 11 јули 2023 (МИА) - Новата апликација „Тредс“ на Инстаграм надмина сто милиони корисни...

Твитер најави тужба против Мета поради „Тредс“

Твитер најави тужба против Мета поради „Тредс“

Лос Анџелес, 7 јули 2023 (МИА) - Твитер ѝ се закани на корпорацијата Мета со правна постапка поради...

Цукерберг го лансираше „Тредс“, конкурентска мрежа на Твитер

Цукерберг го лансираше „Тредс“, конкурентска мрежа на Твитер

Лос Анџелес, 6 јули 2023 (МИА) - Основачот на „Мета“, Марк Цукерберг вчера ја лансираше долгоочекува...

Маск: Твитер го ограничи бројот на твитови што луѓето можат да ги гледаат дневно

Маск: Твитер го ограничи бројот на твитови што луѓето можат да ги гледаат дневно

Лос Анџелес, 1 јули 2023 (МИА) - Сопственикот на Твитер Илон Маск денеска објави дека платформата пр...

Image

Остани поврзан