• недела, 14 јули 2024
Висока награда за охридските хористи на регионалниот фестивал во Ниш

Висока награда за охридските хористи на регионалниот фестивал во Ниш

Охрид, 9 јули 2024 (МИА) – Градскиот мешан хор „Vox Lychnidos“ од Охрид, предводен од диригентот Бур...

Распишан конкурсот за најдобар расказ „Живко Чинго“

Распишан конкурсот за најдобар расказ „Живко Чинго“

Охрид, 8 јули 2024 (МИА) – Општина Охрид го распиша годинешниот конкурс за најдобар расказ, што трад...

Прогласување на добитникот на поетската награда „Млада Струга“

Прогласување на добитникот на поетската награда „Млада Струга“

Струга, 8 јули 2024 (МИА) - Во просториите на Европска куќа во Струга денеска ќе биде прогласен доби...

Во Ресен почнува Фестивалот „Актерот на Европа“, Ива Јанжурова годинава добитник на наградата за животно дело

Во Ресен почнува Фестивалот „Актерот на Европа“, Ива Јанжурова годинава добитник на наградата за животно дело

Ресен, 6 јули 2024 (МИА) - Во Ресен денеска почнува 22 издание на Интернационалниот театарски фестив...

Руските комичари Кузњецов и Столјаров добитници на највисоката државна награда

Руските комичари Кузњецов и Столјаров добитници на највисоката државна награда

Москва, 4 јули 2024 (МИА) – Руските комичари Владимир Кузњецов и Алексеј Столјаров, познати како Вов...

За наградата „Пегаз“ ќе се натпреваруваат 56 ракописи

За наградата „Пегаз“ ќе се натпреваруваат 56 ракописи

Скопје, 3 јули 2024 (МИА) - На шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најдобар необјавен роман во...

Град Скопје доби награда од 50.000 долари од Младинскиот климатски акциски фонд

Град Скопје доби награда од 50.000 долари од Младинскиот климатски акциски фонд

Скопје, 1 јули 2024 Градот Скопје е добитник на награда од Младинскиот климатски акциски фон...

Последен ден од конкурсот за наградата „Пегаз“

Последен ден од конкурсот за наградата „Пегаз“

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - До денеска ќе биде отворен шестиот конкурс за наградата „Пегаз“, за најд...

Награда за животно дело за Виктор Шеќеровски македонскиот писател и поет од Белград

Награда за животно дело за Виктор Шеќеровски македонскиот писател и поет од Белград

Белград, 30 јуни 2024 (МИА) - Писателот и поет Виктор Шеќеровски, кој има македонско потекло, а живе...

ЕВРО2024: Грузијците наградени со 10.7 милиони долари од поранешниот премиер Иванишвили

ЕВРО2024: Грузијците наградени со 10.7 милиони долари од поранешниот премиер Иванишвили

Тбилиси, 28 јуни 2024 (МИА) – Основачот на грузиската владејачка партија, милијардерот и поранеш...

ТВ серијата во развој „Авантурите на една турбофолк принцеза“ на ОХО продукција освои главна награда во Шпанија

ТВ серијата во развој „Авантурите на една турбофолк принцеза“ на ОХО продукција освои главна награда во Шпанија

Скопје, 24 јуни 2024 (МИА) - Телевизиската серија во развој „Авантурите на една турбофолк принцеза“,...

Герасимовски: Признанијата доаѓаат, „Енергија Центар“ наградена за најголем придонес во искористување на обновлива енергија

Герасимовски: Признанијата доаѓаат, „Енергија Центар“ наградена за најголем придонес во искористување на обновлива енергија

Скопје, 20 јуни 2024 Трговското друштво „Енергија Центар“ за производство и продажба на еле...

По второто место на Светскиот куп во фолклор ООУ ,,Кузман Јосифовски - Питу

По второто место на Светскиот куп во фолклор ООУ ,,Кузман Јосифовски - Питу" добива награда и од Општина Кисела Вода

Скопје, 15 јуни 2024 (МИА) - Хорот и оркестарот на ООУ „Кузман Јосифовски - Питу" од Општина Кисела...

Претставата „Црна дупка“ на струмичкиот театар најдобра на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Црна дупка“ на струмичкиот театар најдобра на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“

Прилеп, 14 јуни 2024 (МИА) - Претставата „Црна дупка“ во режија на Љупчо Ѓоргиевски на Театарот „Ант...

Михаил Милошевски ја доби првата награда  „Креативност и новинарска етика“ на ЗНМ

Михаил Милошевски ја доби првата награда „Креативност и новинарска етика“ на ЗНМ

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Новинарот Михаил Милошевски од 360 Степени со темата „Бугарскиот клуб н...

Image

Остани поврзан