• петок, 21 јуни 2024
Мицкоски: Се подготвувам за Самитот на НАТО, мојата позиција за употребата на името е јасна и никој за тоа не треба да има дилема

Мицкоски: Се подготвувам за Самитот на НАТО, мојата позиција за употребата на името е јасна и никој за тоа не треба да има дилема

Скопје, 20 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар Христијан Мицкоски во врска со у...

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Османи: Преспанскиот договор е повеќе од договор за името, тоа е договор за стратешка соработка

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи во техничката влада, Бујар Османи, дене...

Сиљановска Давкова: Ќе го почитувам Преспанскиот договор, но го задржувам правото на слобода на изразување

Сиљановска Давкова: Ќе го почитувам Преспанскиот договор, но го задржувам правото на слобода на изразување

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) - Претседателката Гордана Сиљановска Давкова...

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

ЕУ го забрани името „Пабло Ескобар“ како трговска марка

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Судот на правдата на Европската унија го отфрли барањето за регистрира...

Селото А го има најкусото име на светот

Селото А го има најкусото име на светот

Осло, 9 април 2024 (МИА) - Селото А (Å) коешто се наоѓа во Општина Москенес, областа Нордланд, во се...

Истражување: Сите Јапонци за 500 години би можеле да имаат исто презиме

Истражување: Сите Јапонци за 500 години би можеле да имаат исто презиме

Мијаги, 3 април 2024 (МИА) - Сите Јапонци би можеле да имаат исто презиме за 500 години, доколку на...

Кога бебето почнува да си го препознава името?

Кога бебето почнува да си го препознава името?

Лос Анџелес, 2 април 2024 (МИА) - Во текот на првата година од животот, кај едно бебе има доста прес...

Француското фудбалско првенство може да го смени името во Мекдоналдс Лига 1

Француското фудбалско првенство може да го смени името во Мекдоналдс Лига 1

Париз, 5 март 20234 (МИА) - Францускиот фудбалски шампионат може да добие нов спонзор за титулата сл...

Кејти Пери го поттикна „Актот на Пери“

Кејти Пери го поттикна „Актот на Пери“

Лос Анџелес, 24 октомври 2023 (МИА) - Американската пејачка Кејти Пери, се чини, може да добие нов з...

Пајак откриен во Австралија го доби името по глумецот Том Харди

Пајак откриен во Австралија го доби името по глумецот Том Харди

Канбера, 14 септември 2023 (МИА) - Новооткриен пајак, пронајден во Австралија, го доби името по брит...

Ријана повторно мајка

Ријана повторно мајка

Лос Анџелес, 22 август 2023 (МИА) - Пејачката Ријана роди момче - нејзиното второ дете со раперот АС...

Новооткриен вид змии во Перу го доби името по Харисон Форд

Новооткриен вид змии во Перу го доби името по Харисон Форд

Лима, 16 август 2023 (МИА) - Новооткриен вид змии пронајдени во Перу го доби името по холивудскиот г...

Боксер од САД си го промени името во чест на Владимир Путин

Боксер од САД си го промени името во чест на Владимир Путин

Лос Анџелес, 9 август 2023 (МИА) - Поранешниот претендент за светска титула на Светскиот боксерски с...

Имињата Хитлер, Сталин и Луцифер недозволени во Шпанија

Имињата Хитлер, Сталин и Луцифер недозволени во Шпанија

Мадрид, 8 август 2023 (МИА) - Во Шпанија не е доволено на децата да им се даваат имиња што потсеќаат...

„Ермитаж Амстердам“ од септември ќе се вика „Х'АРТ музеј“

„Ермитаж Амстердам“ од септември ќе се вика „Х'АРТ музеј“

Амстердам, 28 јуни 2023 (МИА) - Музејот „Ермитаж“ во Амстердам, Холандија, којшто ги прекина врските...

Image

Остани поврзан