• недела, 14 јули 2024
Асанж пристигна во Австралија

Асанж пристигна во Австралија

Канбера, 26 јуни 2024 (МИА) – Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска се врати во Австралија по...

Американскиот суд го ослободи Асанж по спогодбата за признавање вина

Американскиот суд го ослободи Асанж по спогодбата за признавање вина

Саипан, 26 јуни 2024 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, пред американски суд во Саипан &n...

Aлбанезе: Сакам Асанж да се врати во Австралија што е можно поскоро

Aлбанезе: Сакам Асанж да се врати во Австралија што е можно поскоро

Канбера, 25 јуни 2024 (МИА) - Австралискиот премиер Ентони Албанезе изјави денеска дека сака Џулијан...

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Вашингтон, 25 јуни 2024 (МИА) - Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил бри...

Асанж ќе може да се жали против екстрадицијата во САД

Асанж ќе може да се жали против екстрадицијата во САД

Лондон, 20 мај 2024 (МИА) - Високиот суд во Лондон денеска му одобри на основачот на Викиликс, Џулиј...

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Судот во Лондон утре ќе одлучува за екстрадицијата на Асанж во Америка

Лондон, 19 мај 2024 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж утре ќе дознае дали е изгубена него...

Следната фаза од случајот за екстрадиција на Џулијан Асанж во САД ќе започне во мај

Следната фаза од случајот за екстрадиција на Џулијан Асанж во САД ќе започне во мај

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Следната фаза од судењето на Џулијан Асанж ќе започне во мај, откако

Бајден „размислува“ да го прекине гонењето на Џулијан Асанж

Бајден „размислува“ да го прекине гонењето на Џулијан Асанж

Вашингтон, 11 април 2024 (МИА) – Американскиот претседател Џо Бајден вчера изјави дека го разгледува...

Високиот суд во Лондон пресуди дека Асанж може да поднесе жалба на екстрадицијата

Високиот суд во Лондон пресуди дека Асанж може да поднесе жалба на екстрадицијата

Лондон, 26 март 2024 (МИА) - Високиот суд во Лондон денеска одлучи дека основачот на Викиликс Џулија...

Џулијан Асанж после 14 години: Последен обид на основачот на Викиликс да избегне екстрадиција во САД

Џулијан Асанж после 14 години: Последен обид на основачот на Викиликс да избегне екстрадиција во САД

20 февруари 2024  Кликс Адвокатите на основачот на Викиликс Џу...

Австралискиот премиер повтори дека е цврсто против судското гонење на САД против основачот на Викиликс

Австралискиот премиер повтори дека е цврсто против судското гонење на САД против основачот на Викиликс

Мелбурн, 1 август 2023 (МИА) - Австралискиот премиер Ентони Албанезе де...

Семејството на Асанж вели дека тој е „опасно близу“ до екстрадиција во САД

Семејството на Асанж вели дека тој е „опасно близу“ до екстрадиција во САД

Лондон, 9 јуни 2023 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж е „опа...

Премиерот на Австралија бара ослободување на Асанж

Премиерот на Австралија бара ослободување на Асанж

Канбера, 5 мај 2023 (МИА) – Премиерот на Австралија, Ентони Албанес изјави дека задржувањето на осно...

Човечки синџир во Лондон за ослободување на Џулијан Асанж

Човечки синџир во Лондон за ослободување на Џулијан Асанж

Лондон, 8 октомври 2022 (МИА) - Околу илјада луѓе денеска формираа човечки синџир околу зградата на бри...

Семејството на Асанж апелира Австралија да интервенира пред неговата екстрадиција во САД

Семејството на Асанж апелира Австралија да интервенира пред неговата екстрадиција во САД

Камбера, 4 август 2022 (МИА) - Семејството на основачот на Викиликс...

Image

Остани поврзан