• петок, 21 јуни 2024
ЛДП: Уставните измени треба да бидат карта за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

ЛДП: Уставните измени треба да бидат карта за влез во ЕУ, а не за политички пазарења

Скопје, 30 мај 2024 Процесот на уставните измени во Македонија е клучен за напредокот на држ...

Дрекслер:  За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Дрекслер: За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Преспанскиот договор е обврзувачки според м...

Германско МНР: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Германско МНР: Сакаме да ја видиме Северна Македонија во ЕУ, сега е важно да се продолжи со уставните измени

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Германското Министерство за надворешни рабо...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Скопје,13 мај 2024 (МИА) - Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е опти...

Белгиско МНР: Проектот со кој раководи Хојте е за олеснување на дискусиите за заокружување на почетната фаза од преговорите за членство во ЕУ

Белгиско МНР: Проектот со кој раководи Хојте е за олеснување на дискусиите за заокружување на почетната фаза од преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 9 мај 2024 (МИА) - Како поддржувач на перспективата на Републик...

Партиите и коалициите продолжуваат со промоција на своите политички понуди на терен

Партиите и коалициите продолжуваат со промоција на своите политички понуди на терен

Скопје, 30 април 2024 (МИА) – На недела од двојните избори на 8 мај, партиите и коалициите продолжув...

Биљал Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени

Биљал Касами: Нашата програма ќе биде дел од идната владина програма и во неа се состојат уставните измени

Гостивар, 29 април 2024 (МИА) – Имаме програма која ќе биде дел од идната владина програма и во неа...

Гаши: Во идната влада, коалиција „Влен“ е гаранција во идната Влада дека уставните измени ќе се усвојат

Гаши: Во идната влада, коалиција „Влен“ е гаранција во идната Влада дека уставните измени ќе се усвојат

Скопје, 29 април 2024 (МИА) - Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши на денешната прес-конференциј...

Бектеши: Европскиот фронт нема да влезе во влада која нема да ги гарантира уставните измени

Бектеши: Европскиот фронт нема да влезе во влада која нема да ги гарантира уставните измени

Скопје, 26 април 2024 (МИА) – Европскиот фронт има договор со албанската опозиција дека нема да влез...

Касами: Веќе е најавено дека „Влен“ ќе биде дел од наредната влада

Касами: Веќе е најавено дека „Влен“ ќе биде дел од наредната влада

Скопје, 26 април 2024 (МИА) - Претседателот на Движењето Беса и дел од албанската опозициска коалици...

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Скопје, 15 април 2024 (МИА) – Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскио...

Османи: Кочењето на европската интеграција е најголемото предавство кон сопствениот народ

Османи: Кочењето на европската интеграција е најголемото предавство кон сопствениот народ

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Кочењето на европската интеграција е најго...

Евроинтеграциите и уставните измени во фокусот на претседателските кандидати, продолжува изборната кампања

Евроинтеграциите и уставните измени во фокусот на претседателските кандидати, продолжува изборната кампања

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Кампањата за претседателските избори влегува во шестиот ден. Кандидатит...

Агелер: Будно ќе ги следиме изборите, но и дали има мешање од странство

Агелер: Будно ќе ги следиме изборите, но и дали има мешање од странство

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Северна Македонија е во Европа. Треба да биде во ЕУ. Заслужува целосна...

Ванковска: Уставното право не познава „одложена примена на уставни измени“

Ванковска: Уставното право не познава „одложена примена на уставни измени“

Скопје, 27 март 2024  „Можеби...

Image

Остани поврзан