• недела, 14 јули 2024
Средба на министерот за правда Филков со австрискиот амбасадор Памер

Средба на министерот за правда Филков со австрискиот амбасадор Памер

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Министерот за правда Игор Филков остварил...

НКЕУ-МК ќе ја одржи 14-та сесија од Поглавјето 24 на тема  „Преку професионалност и интегритет до транспарентност и отчетност во полициското работење“

НКЕУ-МК ќе ја одржи 14-та сесија од Поглавјето 24 на тема „Преку професионалност и интегритет до транспарентност и отчетност во полициското работење“

Скопје, 8 јули 2024 (МИА) - Националната конвенција за Европската Унија во Република Северна Македон...

Украински министер за надворешни работи: Ако има мир без правда, ќе дојде до нова војна

Украински министер за надворешни работи: Ако има мир без правда, ќе дојде до нова војна

Дубровник, 29 јуни 2024 (МИА) - Без праведен мир, ќе дојде до нова војна, предупреди денеска украинс...

Изјави од завршната конференција на проектот „За правда - Граѓанските организации за независно и ефикасно правосудство“

Изјави од завршната конференција на проектот „За правда - Граѓанските организации за независно и ефикасно правосудство“

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Изјави од завршната конференција на проектот „За правда - Граѓанските о...

Лога: ЕУ и САД нема да се согласат со распуштање на Судски совет и Совет на јавни обвинители

Лога: ЕУ и САД нема да се согласат со распуштање на Судски совет и Совет на јавни обвинители

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Министерот за правда од техничката Влада, Кренар Лога, смета дека ЕУ и...

Димитриевски: Нема да бидеме привезок во коалицијата, во моментот кога нашиот збор нема да се почитува, ќе излеземе

Димитриевски: Нема да бидеме привезок во коалицијата, во моментот кога нашиот збор нема да се почитува, ќе излеземе

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Ќе бидеме коалициски партнер кој нема да биде „привезок“ во коалиција, т...

Министерство за правда изрази благодарност до турските власти за екстрадицијата на Палевски

Министерство за правда изрази благодарност до турските власти за екстрадицијата на Палевски

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Министерството за правда изрази благодарност до турските власти за презе...

Правда: Словаците ги ценат придобивките од ЕУ, но не се грижат за европските избори и за Брисел

Правда: Словаците ги ценат придобивките од ЕУ, но не се грижат за европските избори и за Брисел

Братислава, 13 мај 2024 (МИА) - Словаците ги ценат предностите на Европската унија, но изборите за Е...

Средба на претставници за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан

Средба на претставници за правда и внатрешни работи ЕУ-Западен Балкан

Брисел, 16 април 2024 (МИА) – Во Брисел денеска ќе се одржи средба на високи службеници задолжени за...

Министерството на правда реагира на протестот „Стоп за извршителите“

Министерството на правда реагира на протестот „Стоп за извршителите“

Скопје, 11 март 2023 (МИА) – Министерството за правда реагира на протес...

Граѓаните на мирен протест бараат извршителите да ги почитуваат законските измени со кои долговите застаруваат

Граѓаните на мирен протест бараат извршителите да ги почитуваат законските измени со кои долговите застаруваат

Скопје, 11 март 2024 (МИА) - Повеќе граѓани денеска поднесоа писмени барања до Министерот за правда,...

Дводневно заседание на Советот за правда и внатрешни работи на ЕУ 

Дводневно заседание на Советот за правда и внатрешни работи на ЕУ 

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – Состојбата во Шенген зоната, евалуацијата на Законот за Фронтекс, борбат...

Лога и Тунч во Анкара разговараа за екстрадиција на Палевски

Лога и Тунч во Анкара разговараа за екстрадиција на Палевски

Скопје, 8 февруари 2024 (МИА) - Министерите за правда на Северна Македонија и Турција, Кренар Лога и...

МП: Министерот Лога ја поздравува одлуката на Владата за повлекување на Законот за рестриктивни мерки

МП: Министерот Лога ја поздравува одлуката на Владата за повлекување на Законот за рестриктивни мерки

Скопје, 2 февруари 2024 (МИА) - Министерот за правда Кренар Лога ја поздравува одлуката на Владата з...

Пет приоритетни области вклучени во Развојната секторска стратегија за правосудството 2024-2028

Пет приоритетни области вклучени во Развојната секторска стратегија за правосудството 2024-2028

Скопје, 28 декември 2023 (МИA) - Судството и јавното обвинителство, кап...

Image

Остани поврзан