• петок, 21 јуни 2024
Повеќе активности во рамки на настанот „Нова енергетска визија за Битола“ во битолската „Европска куќа“

Повеќе активности во рамки на настанот „Нова енергетска визија за Битола“ во битолската „Европска куќа“

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Во битолската „Европска куќа“ (Europe House Bitola) се одржа настанот „...

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Истражување: Кафето „Арабика“ настанало со вкрстување на два други вида, пред стотици илјади години

Бафало, 17 април 2024 (МИА) - Истражувачите од Универзитетот на Бафало во Њујорк, САД, тврдат оти го...

Со проекција на филмот „Кафе“ почна специјалната програма на „Киненова“

Со проекција на филмот „Кафе“ почна специјалната програма на „Киненова“

Скопје, 17 декември 2023 (МИА) - Со проекција на филмот „Кафе“ од иранскиот режисер Навид Михадуст с...

Михандост за македонските медиуми: И се восхитувам на уметноста, таа е мост за комуникација на образовани и слободоумни луѓе

Михандост за македонските медиуми: И се восхитувам на уметноста, таа е мост за комуникација на образовани и слободоумни луѓе

Скопје, 13 декември 2023 (МИА) - Во кино салата на Кинотека во петок, 15 декември, ќе биде прикажан...

Специјална програма на МФФ „Киненова“ ќе биде отворена со филмот „Кафе“ на Навид Михандост

Специјална програма на МФФ „Киненова“ ќе биде отворена со филмот „Кафе“ на Навид Михандост

Скопје, 11 декември 2023 (МИА) - Меѓународниот филмски фестивал „Кинено...

Барист - професија и уметност, кафе-културата важна за туризмот

Барист - професија и уметност, кафе-културата важна за туризмот

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) - Сите сакаме да седнеме на убаво, квалитетно кафе, да го платиме и да...

Прва конференција за Бариста во организација на ИТЕМ

Прва конференција за Бариста во организација на ИТЕМ

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) - Здружението на граѓани Институт за туризам, едукација и менаџмент –...

Здрава замена за кафе и чај пред појадокот

Здрава замена за кафе и чај пред појадокот

Њу Делхи, 11 септември 2023 (МИА) - Многу луѓе имаат навика да пијат кафе или чај веднаш штом ќе се...

Неколку штетни состојки што треба да се избегнуваат во храната наутро

Неколку штетни состојки што треба да се избегнуваат во храната наутро

Сараево, 1 септември 2023 (МИА) - Урамнотежениот појадок е важен за човековото здравје. Вистинската...

„Еспресото“ можно делотворно оружје против Алцхајмерова болест

„Еспресото“ можно делотворно оружје против Алцхајмерова болест

Верона, 24 јули 2023 (МИА) - Пиењето кафе „Еспресо“ би можело да има значајно влијание врз спречувањ...

Навики околу кафето што може да придонесат за побрзо стареење

Навики околу кафето што може да придонесат за побрзо стареење

Њујорк, 15 ноември 2022 (МИА)...

Кафе во корнет - најскапото во Виена

Кафе во корнет - најскапото во Виена

Виена, 3 ноември 2022 (МИА)

Рама: Задоволство да испиеш кафе за добредојде во Охрид

Рама: Задоволство да испиеш кафе за добредојде во Охрид

Дебар, 7 јуни 2022(МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама изрази задоволство што попладнево испил кафе за д...

Стручни совети: Кафето не се пие со јадењето

Стручни совети: Кафето не се пие со јадењето

Москва,

Црното кафе може да помогне при слабеење

Црното кафе може да помогне при слабеење

Лос Анџелес, 12 jaнуари 2022 (МИ...

Image

Остани поврзан