• недела, 14 јули 2024
Што е Проект 2025? Што треба да знаете за конзервативниот план за втора администрација на Трамп

Што е Проект 2025? Што треба да знаете за конзервативниот план за втора администрација на Трамп

12 јули 2024 Си-Би-Ес њуз Гласачите во последните недели почнаа...

Финска: Бесплатната контрацепција ги намалува абортусите кај тинејџерите за 66 проценти

Финска: Бесплатната контрацепција ги намалува абортусите кај тинејџерите за 66 проценти

Хелсинки, 3 јуни 2024 (МИА) - Бројот на тинејџерки кои абортираат во Финска се намали за 66 отсто ме...

Во Љубљана се одржува Годишна конференција на ФАМа

Во Љубљана се одржува Годишна конференција на ФАМа

Љубљана, 18 мај 2024 (МИА) – На Годишната конференција на Регионалната феминистичка антифашистичка м...

Полскиот Парламент изгласа законот за абортус да се испрати до специјална комисија на дополнителна анализа

Полскиот Парламент изгласа законот за абортус да се испрати до специјална комисија на дополнителна анализа

Варшава, 12 април 2024 (МИА) - Пратениците во полскиот Сејм (долниот дом на парламентот) денеска изг...

Судската пресуда од Аризона го става абортусот во центарот на претседателската кампања

Судската пресуда од Аризона го става абортусот во центарот на претседателската кампања

12 април 2024 година Хина   Откако Врховниот суд во Ар...

Право на абортус: Франција го предводи патот со историска уставна променаЕН

Право на абортус: Франција го предводи патот со историска уставна променаЕН

10 март 2024 ЕНР - Брисел Француските пратеници, во историски п...

Франција стана првата земја која го гарантира правото на абортус во Уставот

Франција стана првата земја која го гарантира правото на абортус во Уставот

Париз, 8 март 2024 (МИА) - За време на церемонијата што се одржа на плоштадот Вендом, денеска, на Ме...

Францускиот Сенат одобри абортусот да стане уставно право

Францускиот Сенат одобри абортусот да стане уставно право

Париз, 29 февруари 2024 (МИА) – Францускиот Сенат денеска донесе закон врз основа на кој правото на...

Белгиските зелени предлагаат неофицијална декриминализација на абортусот

Белгиските зелени предлагаат неофицијална декриминализација на абортусот

Брисел, 29 септември 2023 (МИА) - Двете водечки белгиски еколошки партии, валонската Еколо и фламанс...

Конгресот на Ајова изгласа нацр-закон за забрана на абортусот после шестнеделна бременост 

Конгресот на Ајова изгласа нацр-закон за забрана на абортусот после шестнеделна бременост 

Вашингтон, 12 јули 2023 (МИА) - Законодавците на Ајова гласаа за забрана на речиси секаков абортус п...

Малта усвои закон со кој се легализира абортусот, но само доколку постои ризик по здравјето на жената

Малта усвои закон со кој се легализира абортусот, но само доколку постои ризик по здравјето на жената

Валета, 28 јуни 2023 (МИА) – Парламентот на Малта денеска едногласно усвои Закон за легализирање на...

Протести во Полска поради праксата на лекарите да извршат легални абортуси

Протести во Полска поради праксата на лекарите да извршат легални абортуси

Варшава, 14 јуни 2023 (МИА) – Во околу 70 полски градови и неколку европски престолнини илјадници По...

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

Макрон: Абортусот треба да се вметне во францускиот Устав

Париз, 8 март 2023 (МИА) – Франц...

Во Нигерија ќе биде формирана специјална работна група во врска со тајна програма за абортус на жени силувани од исламистите

Во Нигерија ќе биде формирана специјална работна група во врска со тајна програма за абортус на жени силувани од исламистите

Лагос, 1 февруари 2023 (МИА) - Во Нигерија ќе б...

Три американски сојузни држави ја поддржаа заштитата на правото на абортус

Три американски сојузни држави ја поддржаа заштитата на правото на абортус

Вашингтон, 9 ноември 2022 (МИА) - Три американски сојузни држави на изборите ја поддржаа заштитата на п...

Image

Остани поврзан