• петок, 21 јуни 2024
Претседателот на Европскиот совет , Шарл Мишел, „шокиран“ од пукањето во словачкиот премиер Фицо

Претседателот на Европскиот совет , Шарл Мишел, „шокиран“ од пукањето во словачкиот премиер Фицо

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека е „шокиран“ од...

Мишел и Фон дер Лајен со честитки во Сиљановска Давкова: Очекуваме соработка на европскиот пат на земјата 

Мишел и Фон дер Лајен со честитки во Сиљановска Давкова: Очекуваме соработка на европскиот пат на земјата 

Брисел, 12 мај 2024 (МИА) - Претседателите на Европската комисија и на Советот на ЕУ, Урсула фон дер...

Мишел: Неприфатлива е евакуација на цивилите од Рафа во небезбедни зони  

Мишел: Неприфатлива е евакуација на цивилите од Рафа во небезбедни зони  

Брисел, 12 мај 2024 (МИА) - Наредбите за евакуација на цивилите заглавени во Рафа во небезбедни зони...

Мишел: Поддршката на непристрасното, објективното и точното новинарство е императив 

Мишел: Поддршката на непристрасното, објективното и точното новинарство е императив 

Брисел, 3 мај 2024 (МИА) - Слободните медиуми се гарант на демократијата и затоа императив е да напр...

Лета: ЕУ нема време за губење, да им помогнеме на работниците и да ги поттикнеме иновациите 

Лета: ЕУ нема време за губење, да им помогнеме на работниците и да ги поттикнеме иновациите 

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Економскиот јаз меѓу ЕУ и САД станува се поголем, па затоа Унијата „не...

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили  

Мишел: ЕУ ќе воведе санкции кон иранските производители на дронови и проектили  

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Лидерите на членките на Унијата вечерва има добра дебата за состојбата...

Мишел: Да помогнеме да се избегне ескалација на состојбата на Блискиот Исток 

Мишел: Да помогнеме да се избегне ескалација на состојбата на Блискиот Исток 

Брисел, 18 април 2024 (МИА) – Мораме да ги преземеме сите напори за да помогнеме да се воспостави ст...

Мишел: Мора да обезбедиме противвоздушна одбрана и воена поддршка за Украина 

Мишел: Мора да обезбедиме противвоздушна одбрана и воена поддршка за Украина 

Брисел, 17 април 2024 (МИА) - Мора итно да обезбедиме противвоздушна одбрана за Украина и да ја забр...

Мишел свика нова рунда консултации за Стратешката агенда за идните приоритети на ЕУ

Мишел свика нова рунда консултации за Стратешката агенда за идните приоритети на ЕУ

Брисел, 3 април 2024 (МИА) – Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел упати покана до лидерите...

ЕУ ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

ЕУ ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Брисел, 25 март 2024 (МИА) - Претседателите на Европскиот совет, Шарл Мишел и на Европската комисија...

Шарл Мишел: Европскиот совет одлучи да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина

Шарл Мишел: Европскиот совет одлучи да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина

Брисел, 21 март 2024 (МИА) – Европскиот совет вечерва одлучи да ги отвори пристапните преговори со Б...

Гутереш: Живееме во хаотичен свет во кој секој смета дека може да прави што сака 

Гутереш: Живееме во хаотичен свет во кој секој смета дека може да прави што сака 

Брисел, 21 март 2024 (МИА) - Живееме во хаотичен свет со суперсили кои...

Мишел: За именување на еврокомесар за одбрана потребна е промена на Договорот од Лисабон 

Мишел: За именување на еврокомесар за одбрана потребна е промена на Договорот од Лисабон 

Брисел, 22 февруари 2024 (МИА) - За воведување на функцијата еврокомесар за одбрана ќе биде потребна...

Шарл Мишел се повлече од трката за место во Европскиот парламент 

Шарл Мишел се повлече од трката за место во Европскиот парламент 

Брисел, 26 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, вечерва соопшти дека...

Мишел: ЕУ реши да започне пристапни преговори со Украина и Молдавија (ДПЛ)

Мишел: ЕУ реши да започне пристапни преговори со Украина и Молдавија (ДПЛ)

Брисел, 14 декември 2023 (МИА) - Лидерите на земјите членки на ЕУ донесоа одлука за старт на прегово...

Image

Остани поврзан