• четврток, 18 јули 2024
Грчката фрегата во Аденскиот залив интервенирала и соборила дронови

Грчката фрегата во Аденскиот залив интервенирала и соборила дронови

Атина, 7 јули 2024 (МИА) – Грчката фрегата „Псара“, дел од европската операција „Аспидес“ (Штитови)...

Грција го продолжува учеството во европската операција во Црвеното море

Грција го продолжува учеството во европската операција во Црвеното море

Атина, 20 јуни 2024 (МИА) – Фрегатата „Псара“ на грчката воена морнарица отплови за Црвеното море за...

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) - Централната команда на американската армија (ЦЕНТКОМ) денеска соопшт...

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета

Во Црвено Море тоне товарен брод откако бил погоден со ракета

Дубаи, 28 мај 2024 (МИА) - Приватната компанија за обезбедување на бродови „Амбреи“ (Ambrey) со...

Во Црвено Море нападнат танкер со нафта

Во Црвено Море нападнат танкер со нафта

Лондон, 18 мај 2024 (МИА) – Британската безбедносна фирма „Ембреј“ (Ambrey) денеска соопшти дека во...

Хутите нападнале товарен брод во грчка сопственост

Хутите нападнале товарен брод во грчка сопственост

Атина, 30 април 2024 (МИА) – Товарен брод во грчка сопственост што плови под знамето на Малта бил на...

САД соборија пет беспилотни летала над Црвеното Море

САД соборија пет беспилотни летала над Црвеното Море

Вашингтон, 29 април 2024 (МИА) - Американската војска рано утринава собори пет беспилотни летала над Црвеното Мо...

Грчката фрегата соборила беспилотно летало во Црвеното море во рамките на операцијата „Аспидес“

Грчката фрегата соборила беспилотно летало во Црвеното море во рамките на операцијата „Аспидес“

Атина, 25 април 2024 (МИА) – Грчката фрегата „Идра“ што е дел од операцијата „Аспидес“ (Штитови) на...

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Нов хотел за љубовни двојки во Хургада, опкружен со живописни пејзажи

Хургада, 15 април 2024 (МИА) - Хургада важи за бисер на египетскиот брег на Црвеното Море, коешто ту...

Борел: Мисијата на ЕУ во Црвеното Море одби 11 напади врз бродови

Борел: Мисијата на ЕУ во Црвеното Море одби 11 напади врз бродови

Брисел, 8 април 2024 (МИА) - Поморската мисија на Европската Унија во Црвеното Море одби напади врз...

Руски воени бродови впловија во Црвено Море

Руски воени бродови впловија во Црвено Море

Москва, 28 март 2024 (МИА) – Руски воени бродови од Пацифичката флота го преминаа теснецот Баб-ел-Ма...

Руски воени бродови навлегоа во Црвеното Море, соопшти морнарицата

Руски воени бродови навлегоа во Црвеното Море, соопшти морнарицата

Москва, 28 март 2024 (МИА) - Неколку руски воени бродови поминаа низ теснецот Баб ел Мандеб во Црвен...

Американската војска уништи четири дронови на Хутите во Црвеното Море

Американската војска уништи четири дронови на Хутите во Црвеното Море

Вашингтон, 28 март 2024 (МИА) – Американската војска соопшти дека уништила четири дронови со долг до...

САД собориле беспилотни летала на Хутите во Црвеното Море

САД собориле беспилотни летала на Хутите во Црвеното Море

Вашингтон, 21 март 2024 (МИА) - Американската морнарица и нејзините коалициски сојузници во Црвеното...

Хутите објавија дека гранатирале танкер во Црвеното Море и израелски град

Хутите објавија дека гранатирале танкер во Црвеното Море и израелски град

Сана, 19 март 2024 (МИА) - Јеменските бунтовници Хути го гранатираа танкерот МАДО во Црвеното Море с...

Image

Остани поврзан