• недела, 16 јуни 2024
Топ-10 земји за туризам без алкохол

Топ-10 земји за туризам без алкохол

Чарлстон, 12 јyни 2024 (МИА) - Групните тури без алкохол и ноќевањата без алкохол се вообичаена пону...

Берген - најврнежливиот град во Европа

Берген - најврнежливиот град во Европа

Берген, 11 јyни 2024 (МИА) - Интернет-пребарувачот за изнајмување сместувачки капацитети, „Холид“, к...

Во Грција престојуваат околу 7.500 туристи од германскиот тур-оператор „ФТИ“ што прогласи банкрот

Во Грција престојуваат околу 7.500 туристи од германскиот тур-оператор „ФТИ“ што прогласи банкрот

Атина, 4 јуни 2024 (МИА) – Механизмот на Министерството за туризам на Грција е во состојба на готовн...

Неколку специфични европски специјалитети

Неколку специфични европски специјалитети

Лондон, 28 мај 2024 (МИА) - Познато е дека Европа изобилува со добри места за закуска... Британски „...

Големите галеби се веќе „одомаќинети“ во Венеција

Големите галеби се веќе „одомаќинети“ во Венеција

Венеција, 28 мај 2024 (МИА) - Големите галеби кои крадат храна и грицки од рацете на туристите, се в...

Неколку илјади Шпанци протестираа во Палма де Мајорка поради „прекумерниот туризам“

Неколку илјади Шпанци протестираа во Палма де Мајорка поради „прекумерниот туризам“

Палма де Мајорка, 25 мај 2024 (МИА) - Неколку илјади луѓе синоќа протестираа во Палма де Мајорка пор...

Во првите три месеци од годинава Грција ја посетиле над 2,3 милиони туристи

Во првите три месеци од годинава Грција ја посетиле над 2,3 милиони туристи

Атина, 22 мај 2024 (МИА) – Бројот на посетители на Грција во првите три месеци од годинава се зголем...

Јапонски град постави „блокада“ за туристи

Јапонски град постави „блокада“ за туристи

Фуџикавагучико, 21 мај 2024 (МИА) - Јапонскиот град Фуџикавагучико денеска постави...

„Полските Малдиви“ и езерата со тиркизна вода

„Полските Малдиви“ и езерата со тиркизна вода

Лос Анџелес, 15 мај 2024 (МИА) - Љубителите на туризмот кои ја посетиле Полска сѐ почесто ги препора...

Во 2023 година Грција ја посетиле над еден милион туристи од Северна Македонија

Во 2023 година Грција ја посетиле над еден милион туристи од Северна Македонија

Атина, 7 мај 2024 (МИА) – Минатата година Грција ја посетиле 1.128.000 туристи од Северна Македонија...

Захариевски: Туризмот и мерките за негов развој имаат важно место во програмата на ЗНАМ

Захариевски: Туризмот и мерките за негов развој имаат важно место во програмата на ЗНАМ

Скопје, 29 април 2024 (МИА) – Развој на туризмот со промовирање на прир...

Венеција од денеска наплатува влез за туристи

Венеција од денеска наплатува влез за туристи

Венеција, 25 април 2024 (МИА) - Италијанскиот град Венеција денеска стана првото туристичко место во...

Во првите два месеци од годинава Грција ја посетиле речиси 1,5 милиони туристи, 20,7 отсто повеќе од лани

Во првите два месеци од годинава Грција ја посетиле речиси 1,5 милиони туристи, 20,7 отсто повеќе од лани

Атина, 22 април 2024 (МИА) – Во периодот јануари-февруари годинава за 20,7 отсто се зголемил бројот...

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - Со пакет мерки, вредни 13 720 000 евра, ЕУ и УНДП ќе работат на заштит...

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

Жителите на Канарските острови демонстрираа против масовниот туризам

Мадрид, 20 април 2024 (МИА) - Десетици илјади луѓе демонстрираа денеска на шпанските Канарски остров...

Image

Остани поврзан