• петок, 24 мај 2024
Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Шефот на СЗО побара од Израел да ги укине ограничувањата за медицинска помош во Појасот Газа

Њујорк, 21 мај 2024 (МИА) - Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос...

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Саливан бара Израел да дозволи пристап до помошта во Појасот Газа

Вашингтон, 21 мај 2024 (МИА) - Советникот за безбедност на американскиот претседател Џо Бајден, Џејк...

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Шукри: Израелските операции се закана за хуманитарната работа и дистрибуцијата на помош во Појасот Газа

Каиро, 20 мај 2024 (МИА) – Престанокот на испораката на помош преку преминот Рафа меѓу Египет и Поја...

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Европска Унија денеска ја испрати првата пратка со хуманитарна помош за...

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Стејт департментот му префрли на Конгресот една милијарда долари помош за Израел

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) - Американскиот Стејт департмент го информирал Конгресот за пакет помош...

САД подготвуваат пакет воена помош за Украина од 400 милиони долари

САД подготвуваат пакет воена помош за Украина од 400 милиони долари

Вашингтон, 10 мај 2024 (МИА) – САД подготвуваат нов пакет воена помош за Украина во висина од 400 ми...

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Шолц ја повика Кина да преземе поголема улога во помагањето на сиромашните земји со нивните должнички проблеми

Берлин, 7 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ja повика Кина да преземе поцентра...

УНРВА: Израелската воена операција на преминот Рафа ја загрозува испораката на помошта за Газа

УНРВА: Израелската воена операција на преминот Рафа ја загрозува испораката на помошта за Газа

Газа, 7 мај 2024 (МИА) - Агенцијата на ОН за помош и работа со палестинските бегалци (УНРВА) денеска...

Стано: Речиси 740 милиони евра од помошта за Либан наменети за поддршка на сириските бегалци 

Стано: Речиси 740 милиони евра од помошта за Либан наменети за поддршка на сириските бегалци 

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) – Помошта од една милијарда евра од ЕУ за Либан за периодот од 2024 до 2027...

Фон дер Лајен најави една милијарда евра помош од ЕУ за Либан  

Фон дер Лајен најави една милијарда евра помош од ЕУ за Либан  

Брисел, 2 мај 2024 (МИА) - Либан и неговиот народ можат да сметаат на постојаната поддршка на ЕУ и с...

Ампева: „Гласен Текстилец“ даде бесплатна правна помош на 5369 работници

Ампева: „Гласен Текстилец“ даде бесплатна правна помош на 5369 работници

Штип, 1 мај 2024 (МИА) - Бесплатна правна помош за 5369 работници даде „Гласен текстилец“ во изминат...

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Блинкен: Напредок во испораката на помош во Газа, прекинот на огнот „најефикасен“ за решавање на хуманитарната криза

Ријад, 29 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на состанокот на регионал...

Остин: Нова транша од шест милијарди долари од помошта за Украина

Остин: Нова транша од шест милијарди долари од помошта за Украина

Вашингтон, 26 април 2024 (МИА) - Американскиот министер за одбрана Лојд Остин денеска најави нова тр...

Киев: Русија ги напаѓа украинските железници за да го „парализира“ товарот со помош од Западот

Киев: Русија ги напаѓа украинските железници за да го „парализира“ товарот со помош од Западот

Киев, 26 април 2024 (МИА) - Русија ги засили нападите врз украинската железничка инфраструктура со ц...

ЕУ одвои 68 милиони евра дополнителна хуманитарна помош за Палестинците 

ЕУ одвои 68 милиони евра дополнителна хуманитарна помош за Палестинците 

Брисел, 26 април 2024 (МИА) - ЕУ донесе одлука за одвои дополнителни 68 милиони евра помош за Палест...

Image

Остани поврзан