• петок, 21 јуни 2024
Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

Лос Анџелес, 23 април 2024 (МИА) - Жените кои во времето на откривањето и дијагностицирањето рак на...

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Разновидна исхрана за правилен развој на детскиот мозок

Лос Анџелес, 16 април 2024 (МИА) - Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на раз...

Месото во исхраната на бебето се внесува по седмиот месец од развојот

Месото во исхраната на бебето се внесува по седмиот месец од развојот

Лос Анџелес, 5 март 2024 (МИА) - За бебињата, стручњаците вообичаено препорачуваат внесување месо во...

Франција го забранува називот „месо“ за растителни производи

Франција го забранува називот „месо“ за растителни производи

Париз, 4 март 2024 (МИА) - Во екот на земјоделската криза и протестите на фармерите, Франција објави...

Спасени 1.000 мачки од нелегалната трговија со месо во Кина

Спасени 1.000 мачки од нелегалната трговија со месо во Кина

Пекинг, 25 октомври 2023 (МИА) - Полицијата во Кина спасила околу 1.000 мачки од камион што се движе...

Фрајбург воведе исхрана без производи од животинско потекло во градинките и основните училишта

Фрајбург воведе исхрана без производи од животинско потекло во градинките и основните училишта

Фрајбург, 12 септември 2023 (МИА) - Децата во градинките и основните училишта во Фрајбург, Германија...

Американка се лизнала на пршута и сега го тужи ресторанот за отштета од 50.000 долари

Американка се лизнала на пршута и сега го тужи ресторанот за отштета од 50.000 долари

Бостон, 15 август 2023 (МИА) - Жена го скршила левиот глужд откако се лизнала на парче месо при...

Групацијата за производство и преработки од месо бара итни измени на регулативата

Групацијата за производство и преработки од месо бара итни измени на регулативата

Скопје, 7 август 2023 (МИА) - Групацијата за производство на месо и преработки од месо при Стопанска...

Оброк со месо од мечка во Јапонија чини безмалку 1.000 денари

Оброк со месо од мечка во Јапонија чини безмалку 1.000 денари

Сембоку, 4 април 2023 (МИА) -  Автоматите за брза храна во Јапонија, каде што може да се купат...

Ќе има доволно свежо свинско месо, мерки за помош на свињарите од кумановско

Ќе има доволно свежо свинско месо, мерки за помош на свињарите од кумановско

Куманово, 23 март 2023 (МИА) - Државава нема да увезува свежо свинско месо поради состојбата со аф...

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

Скопје, 20 март 2023 (МИА) - Цените на месните производи ќе бидат една од наредните мерки што ќе се...

Во САД почнува продажба на пилешко од лабораторија

Во САД почнува продажба на пилешко од лабораторија

Лос Анџелес, 18 ноември 2022 (М...

И за месната индустрија субвенционирана струја, се очекува поевтинување на основните прехранбени производи

И за месната индустрија субвенционирана струја, се очекува поевтинување на основните прехранбени производи

Скопје, 11 ноември 2022 (МИА) - Владата денеска треба да донесе дополнителна одлука со која и компаниит...

И за месната индустрија субвенционирана струја, се очекува поевтинување на основните прехранбени производи

И за месната индустрија субвенционирана струја, се очекува поевтинување на основните прехранбени производи

Скопје, 11 ноември 2022 (МИА) - Владата денеска треба да донесе дополнителна одлука со која и компаниит...

Стопанската комора ја поздравува владината одлука за субвенционирање на струјата и во месната индустрија

Стопанската комора ја поздравува владината одлука за субвенционирање на струјата и во месната индустрија

Скопје, 10 ноември 2022 (МИА) - Стопанската комора на Северна Македонија ја поздравува владината одлука...

Image

Остани поврзан