• недела, 14 јули 2024
Дел од затворениците во Велика Британија ќе бидат ослободени по отслужување на 40 отсто од казната

Дел од затворениците во Велика Британија ќе бидат ослободени по отслужување на 40 отсто од казната

Лондон, 12 јули 2024 (МИА) - Затворениците кои отслужиле 40 отсто од казната во Велика Британија ќе...

Талибанците разговарале за „размена“ на затвореници со Вашингтон

Талибанците разговарале за „размена“ на затвореници со Вашингтон

Кабул, 3 јули 2024 (МИА) - Портпаролот на владејачките талибанци во Авганистан изјави дека двајца Ам...

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Израелски министри ја критикуваат одлуката за ослободување на палестински затвореници

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - По ослободувањето на повеќе од 50 палестински затвореници, меѓу кои и...

Од затвор во Пакистан избегаа 18 затвореници

Од затвор во Пакистан избегаа 18 затвореници

Исламабад, 1 јули 2024 (МИА) - Осумнаесет затвореници, од кои некои се осудени на смрт, избегаа од з...

Физичка пресметка на повеќе затвореници во КПУ Затвор Идризово – двајца пренесени во „Мајка Тереза“ со повреди од остар предмет

Физичка пресметка на повеќе затвореници во КПУ Затвор Идризово – двајца пренесени во „Мајка Тереза“ со повреди од остар предмет

Скопје, 27 јуни 2024 (МИА) - Во текот на вчерашниот ден се случила физичка пресметка помеѓу повеќе з...

Русија и Украина разменија по 90 затвореници

Русија и Украина разменија по 90 затвореници

Москва, 26 јуни 2024 (МИА) - Руските власти соопштија дека со посредство на властите на Обединетите...

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Руските безбедносни сили упаднале во притворниот центар и ги убиле затворениците кои држеа двајца чувари како заложници

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Руските безбедносни сили упаднаа во притворниот центар на југот на Руси...

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Техеран, 15 јуни 2024 (МИА) - Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници, соопшти владата н...

Русија и Украина разменија по 75 затвореници, за првпат од февруари

Русија и Украина разменија по 75 затвореници, за првпат од февруари

Москва/Киев, 31 мај 2024 (МИА) - Русија и Украина разменија затвореници, што се случи за првпат по н...

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Над 3.000 украински затвореници побарале да се приклучат на армијата

Киев, 21 мај 2024 (МИА) – Илјадници украински затвореници бараат да ѝ се приклучат на армијата, сооп...

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Гласаат болните, изнемоштените и затворениците пред утрешното прегласување за парламентарните избори во седум избирачки места

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Во седум избирачки места во изборните единици 5 и 6 денеска гласаат болн...

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот за мобилизац...

Гласаат болните и изнемоштени, затворениците, внатрешно раселените и дијаспората

Гласаат болните и изнемоштени, затворениците, внатрешно раселените и дијаспората

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - Во земјава денеска во тек е гласањето на болните или немоќни лица, лицата...

ДИК: Заврши гласањето во казнените установи,  на болните и раселените, во дијаспората се уште се гласа

ДИК: Заврши гласањето во казнените установи, на болните и раселените, во дијаспората се уште се гласа

Скопје, 23 април 2024 (МИА) - Вкупно 14-те гласачки места во казнено поправни установи каде своето г...

За претседателските избори во Штип утре ќе гласаат 158 болни и изнемоштени лица

За претседателските избори во Штип утре ќе гласаат 158 болни и изнемоштени лица

Штип, 22 април 2024 (МИА) – Во првиот круг од претседателските избори во општина Штип, утре во домаш...

Image

Остани поврзан