• недела, 14 јули 2024
Двајца француски рагбисти обвинети во Аргентина за силување

Двајца француски рагбисти обвинети во Аргентина за силување

Мендоза, 12 јули 2024 (МИА) – Обвинителството во Мендоза поднесе обвинение против француските ра...

Затвор за еколошки активисти во Камбоџа поради кампања против инфраструктурни проекти

Затвор за еколошки активисти во Камбоџа поради кампања против инфраструктурни проекти

Ним Пен, 2 јули 2024 (МИА) - Десет камбоџански еколошки активисти кои водеа кампања против неколку и...

Приведен 30-годишен охриѓанец осуден за разбојништво

Приведен 30-годишен охриѓанец осуден за разбојништво

Скопје, 2 јули 2024 (МИА) - Полициски службеници од СВР Охрид вчера во 14.20 часот го привеле В.Д.(3...

Белорусија: Затворски казни за 20 политички аналитичари поради завера против државата

Белорусија: Затворски казни за 20 политички аналитичари поради завера против државата

Минск, 2 јули 2024 (МИА) – Судот во Белорусија денеска во отсуство осуди 20 политички аналитичари на...

Соработникот на Трамп, Стив Бенон, почна да издржува затворска казна

Соработникот на Трамп, Стив Бенон, почна да издржува затворска казна

Вашингтон, 1 јули 2024 (МИА) – Стив Бенон, влијателен соработник на поранешниот претседател на САД Д...

Од затвор во Пакистан избегаа 18 затвореници

Од затвор во Пакистан избегаа 18 затвореници

Исламабад, 1 јули 2024 (МИА) - Осумнаесет затвореници, од кои некои се осудени на смрт, избегаа од з...

Израелците од затвор ослободија 55 Палестинци, меѓу кои и директорот на болницата Ал-Шифа

Израелците од затвор ослободија 55 Палестинци, меѓу кои и директорот на болницата Ал-Шифа

Тел Авив, 1 јули 2024 (МИА) - Неименуван функционер на палестинското Министерство за здравство во По...

Свечља: Вучиќ ќе биде затворен ако се обиде без дозвола да влезе во Косово

Свечља: Вучиќ ќе биде затворен ако се обиде без дозвола да влезе во Косово

Приштина, 30 јуни 2024 (МИА) – Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља порача дека пр...

Боливискиот генерал обвинет за неуспешен државен удар префрлен во затвор со максимално обезбедување

Боливискиот генерал обвинет за неуспешен државен удар префрлен во затвор со максимално обезбедување

Ла Паз, 30 јун и 2024 (МИА) - Боливискиот генерал, кој е обвинет за обид за неуспешен воен удар, Хуа...

Пленковиќ на средбата со Фидан се заложи за хрватскиот капетан кој е во турски затвор

Пленковиќ на средбата со Фидан се заложи за хрватскиот капетан кој е во турски затвор

Дубровник, 30 јуни 2024 (МИА) - Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера се сретна со турскиот мини...

Казнети со 22 години затвор четири лица вмешани во убиството на косовскиот политичар Оливер Ивановиќ

Казнети со 22 години затвор четири лица вмешани во убиството на косовскиот политичар Оливер Ивановиќ

Приштина, 28 јуни 2024 (МИА) – Основниот суд во Приштина осуди на вкупно 22 години затвор четворица...

Филков во затворот „Идризово“ по вчерашниот инцидент -  пронајдени ножеви, шипки, дрвени рачки, кабли, шрафцигери, шприцеви и игли

Филков во затворот „Идризово“ по вчерашниот инцидент - пронајдени ножеви, шипки, дрвени рачки, кабли, шрафцигери, шприцеви и игли

Скопје, 27 јуни 2024 (МИА) - Министерот за правда Игор Филков ја посети...

Поранешниот претседател на Хондурас осуден во САД на 45 години затвор

Поранешниот претседател на Хондурас осуден во САД на 45 години затвор

Њујорк, 26 јуни 2024 (МИА) – Поранешниот претседател на Хондурас, Хуан Орландо Хернандез, (55), е ос...

Грчко МНР: Одлуката на албанскиот суд за Белерис ја потврдува загриженоста за нивото на владеење на правото и заштитата на малцинствата

Грчко МНР: Одлуката на албанскиот суд за Белерис ја потврдува загриженоста за нивото на владеење на правото и заштитата на малцинствата

Атина, 25 јуни 2024 (МИА) – Денешната одлука на Апелацискиот суд во Тирана доаѓа да ја поткрепи загр...

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Асанж пуштен од затворот во Велика Британија

Вашингтон, 25 јуни 2024 (МИА) - Викиликс соопшти дека неговиот основач Џулијан Асанж го напуштил бри...

Image

Остани поврзан