• четврток, 18 јули 2024
Со нож тешко повреден 36 годишен тетовчанец, однесен во Клиничкиот центар во Скопје 

Со нож тешко повреден 36 годишен тетовчанец, однесен во Клиничкиот центар во Скопје 

Тетово, 27 јануари 2024 (МИА) - Во Тетово вечерва расправија меѓу двајца мажи на 36 и 37 години прем...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

28 јануари 2024 Хелсинки - Прв круг од претседателските избори во Финска.

Конго: Мировните трупи на ОН ги штитат цивилите кои бегаат од истокот на земјата

Конго: Мировните трупи на ОН ги штитат цивилите кои бегаат од истокот на земјата

Киншаса, 27 јануари 2024 (МИА) - Мировната мисија на Обединетите нации во Демократска Република Конг...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

28 јануари 2024 Скопје – Седница број 141 на Собранието на која ќе се бира...

Рама: Историски момент утрешниот избор на прв премиер Албанец во РСМ

Рама: Историски момент утрешниот избор на прв премиер Албанец во РСМ

Тирана, 27 јануари 2024 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама, реагираше пред утрешниот ден, кога се о...

Пендаровски: Врвен приоритет на македонската држава е негувањето на соживотот во нашето општество

Пендаровски: Врвен приоритет на македонската држава е негувањето на соживотот во нашето општество

Скопје, 27 јануари 2024 (МИА) – Добрососедството, втемелено врз заемно почитување и соработка врз ра...

Музејот на Аушвиц одбива вовлекување на Холокаустот во израелско-палестинските односи и конфликти

Музејот на Аушвиц одбива вовлекување на Холокаустот во израелско-палестинските односи и конфликти

Варшава, 27 јануари 2024 (МИА) - Директорот на Музејот на поранешниот германски логор на смртта Аушв...

ОН: 2,2 милиони луѓе се изложени на ризик од глад во Газа

ОН: 2,2 милиони луѓе се изложени на ризик од глад во Газа

Њујорк, 27 јануари 2024 (МИА) - Директорот на Канцеларијата на Обединетите нации за хуманитарни праш...

Израел: Илјадници луѓе на протестите бараат смена на владата на Нетанјаху и ослободување на заложниците

Израел: Илјадници луѓе на протестите бараат смена на владата на Нетанјаху и ослободување на заложниците

Тел Авив, 27 јануари 2024 (МИА) - Илјадници Израелци демонстрираа денеска во неколку градови повикув...

Продолжуваат протестите против екстремната десница во Германија

Продолжуваат протестите против екстремната десница во Германија

Берлин, 27 јануари 2024 (МИА) - Протестите против екстремистите продолжија низ цела Германија, а спо...

Рома на лето ќе се обиде да го убеди Клоп да го води тимот

Рома на лето ќе се обиде да го убеди Клоп да го води тимот

Рим, 27 јануари 2024 (МИА) – Тренерот на Ливерпул, Јирген Клоп би можел да ја предводи Рома, пренесу...

Украина соопшти дека нема докази за тврдењето на Русија дека десетици воени заробеници загинале во авионска несреќа

Украина соопшти дека нема докази за тврдењето на Русија дека десетици воени заробеници загинале во авионска несреќа

Киев, 27 јануари 2024 (МИА) - Украинските власти денеска соопштија дека Русија не доставила веродост...

Кина ги повика САД да ја поддржат политиката на една Кина за време на состанокот Ванг-Саливан

Кина ги повика САД да ја поддржат политиката на една Кина за време на состанокот Ванг-Саливан

Пекинг, 27 јануари 2024 (МИА) - Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји денеска за време на...

Палестинска управа: На УНРВА и треба максимална поддршка, а не повлекување на помошта

Палестинска управа: На УНРВА и треба максимална поддршка, а не повлекување на помошта

Рамала, 27 јануари 2024 (МИА) - На Агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци (УНРВА) и...

Бигорски ги објави 10. најзначајни настани во 2023 година

Бигорски ги објави 10. најзначајни настани во 2023 година

Дебар, 27 јануари 2024 (МИА) - Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, тр...

Image

Остани поврзан