• сабота, 09 декември 2023
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

16 септември 2023  Скопје - Премиерот Димитар Ковачевски ќе се обрати...

Пендаровски за средба со Радев: Не гледам амбиент за исчекор во односите и за испраќање позитивна порака

Пендаровски за средба со Радев: Не гледам амбиент за исчекор во односите и за испраќање позитивна порака

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) – Волјата да се среќаваш со некого зави...

Пендаровски:  Не е завршен ниту еден од најкрупните случаи на СЈО, осум години од неговото формирање

Пендаровски: Не е завршен ниту еден од најкрупните случаи на СЈО, осум години од неговото формирање

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) – Ниту еден од најкрупните случаи на СЈО, осум години од неговото фо...

Целосно локализиран пожарот кај Осинчани, хеликоптерската единица при МВР исфрли 15 тони вода

Целосно локализиран пожарот кај Осинчани, хеликоптерската единица при МВР исфрли 15 тони вода

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - Целосно локализиран пожарот кај Осинчани, општина Студеничани. Хел...

Пендаровски: Без уставни измени до ноември државата нема да се дестабилизира, но демократски ќе се уназади 

Пендаровски: Без уставни измени до ноември државата нема да се дестабилизира, но демократски ќе се уназади 

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) – Претседателот на државата Стево Пенда...

Тројца руски дипломати протерани од државата, Захарова вели тоа нема да остане без одговор

Тројца руски дипломати протерани од државата, Захарова вели тоа нема да остане без одговор

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - Властите на Северна Македонија, На 12 септември, без објаснување н...

По реакцијата на граѓаните од скорешните немили настани, ќе се засили полициското присуство во Општина Центар

По реакцијата на граѓаните од скорешните немили настани, ќе се засили полициското присуство во Општина Центар

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - По реакција на поголем број на родители, наши граѓани, по последни...

Бела куќа: Зеленски ќе биде в четврток на средба со Бајден во Вашингтон

Бела куќа: Зеленски ќе биде в четврток на средба со Бајден во Вашингтон

Вашингтон, 15 септември 2023 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски следната недела ќе ј...

Маричиќ од трибината во Прилеп: Со членство во ЕУ македонскиот земјоделски производ ќе биде уште повеќе ценет и високо платен

Маричиќ од трибината во Прилеп: Со членство во ЕУ македонскиот земјоделски производ ќе биде уште повеќе ценет и високо платен

Прилеп, 15 септември 2023 (МИА)  - Земјоделците во Северна Македонија сега имаа имаат 150 милио...

Николоски: Во следните години ќе се инвестираат 250 милиони евра во модернизацијата на македонското земјоделство

Николоски: Во следните години ќе се инвестираат 250 милиони евра во модернизацијата на македонското земјоделство

Прилеп, 15 септември 2023 (МИА) - Во следните години ќе се инвестираат 250 милиони евра во модерниза...

Монако ги прекина преговорите за асоцијација со ЕУ

Монако ги прекина преговорите за асоцијација со ЕУ

Ница, 15 септември 2023 (МИА) - Владата на Монако денеска објави прекин на преговорите со Европската...

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Чиле

Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди Чиле

Сантијаго, 15 септември 2023 (МИА)  - Силен земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтерова...

ЕУ не ја обнови забраната за премин на храна од Украина низ соседните земји и покрај нивните барања

ЕУ не ја обнови забраната за премин на храна од Украина низ соседните земји и покрај нивните барања

 Брисел, 15 септември 2023 (МИА) - Европската унија одлучи да не ја обнови забраната за премин...

Пациентите од Клиниката за онкологија и вечерва протестираа пред ЈО

Пациентите од Клиниката за онкологија и вечерва протестираа пред ЈО

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - Протест за случајот со Клиниката за онкологија се одржа и денеска...

Хан: Реално остварливо е Северна Македонија да ѝ се приклучи на ЕУ во следните неколку години, но да се даде точен датум е несериозно

Хан: Реално остварливо е Северна Македонија да ѝ се приклучи на ЕУ во следните неколку години, но да се даде точен датум е несериозно

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - Еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан смета дека е р...

Image

Остани поврзан