• петок, 21 јуни 2024
Камерната опера „Свадба“ на 52. „Мајски оперски вечери“

Камерната опера „Свадба“ на 52. „Мајски оперски вечери“

Скопје, 28 мај 2024 (МИА) – На сцената на НОБ вечер во рамките на 52. издание на „Мајски оперски веч...

„Тоска“ од Пучини вечерва на  „Мајски оперски вечери“

„Тоска“ од Пучини вечерва на  „Мајски оперски вечери“

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) - Во рамките на 52. издание на „Мајски оперск...

Операта „Валкира“ во сабота во НОБ - прво спектакуларно издание на Вагнер

Операта „Валкира“ во сабота во НОБ - прво спектакуларно издание на Вагнер

Скопје, 16 мај 2024 (МИА) - Во изведба на гостите од Софиската опера и балет, во сабота, 18 мај, за...

„Трубадур“ од Верди ќе ги отвори 52. Мајски оперски вечери, првпат изведба на Вагнеровата „Валкира“ со која ќе гостува Софиската опера

„Трубадур“ од Верди ќе ги отвори 52. Мајски оперски вечери, првпат изведба на Вагнеровата „Валкира“ со која ќе гостува Софиската опера

Скопје, 30 април 2024 (МИА) - Со премиера на операта во четири чина „Тр...

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Велигденски концерт на „Танец“ во петок во НОБ

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - Во Националната опера и балет во петок, 19 април, ќе се одржи Велигден...

Современиот балет „Сага“ на Рисима Рисимкин вечерва во НОБ

Современиот балет „Сага“ на Рисима Рисимкин вечерва во НОБ

Скопје, 16 април 2024 (МИА) - На сцената на Националната опера и балет вечер, со почеток во 20.00 ча...

Концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонска музика“ во НОБ

Концерт во рамки на фестивалот „Денови на македонска музика“ во НОБ

Скопје, 12 април 2024 (МИА) - Со почеток во 20 часот во Националната опера и балет (НОБ), ќе биде од...

Пендаровски со Сојузот на борци: Оваа држава е изградена од партизаните, сите мора достојно да го почитуваме вториот Илинден

Пендаровски со Сојузот на борци: Оваа држава е изградена од партизаните, сите мора достојно да го почитуваме вториот Илинден

Скопје, 8 април 2024 (МИА) - Кандидатот за претседател Стево Пендаровски денеска го посетил Сојузот...

„Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини вечер во НОБ

„Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини вечер во НОБ

Скопје, 2 март 2024 (МИА) - Во Националната опера и балет (НОБ) вечер ќе биде изведена популарната к...

Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Скопје, 26 февруари 2024 (МИА) - Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија д...

На Игман се собраа голем број антифашисти: илјадници луѓе ја одбележаа 82-годишнината од Игманскиот марш

На Игман се собраа голем број антифашисти: илјадници луѓе ја одбележаа 82-годишнината од Игманскиот марш

Сараево, 27 јануари 2024 (МИА) - На Велико поле на планината Игман и годинава традиционално се одбел...

Детска интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ во НОБ

Детска интерактивна музичка претстава „Операта на шумските животни“ во НОБ

Скопје, 27 јануари 2024 (МИА) - Во Националната опера и балет денеска ќе биде изведена детската инте...

„Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи во НОБ

„Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи во НОБ

Скопје, 26 јануари 2024 (МИА) - На сцената на Националната опера и балет вечерва ќе се изведе операт...

Операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи на 26 јануари во Националната опера и балет

Операта „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи на 26 јануари во Националната опера и балет

Скопје, 15 јануари 2024 (МИА) - Операта „Кавалерија рустикана“ ќе се изведе на сцената на Национална...

Традиционален Гала оперски концерт по повод  Василица на 12 и 13 јануари 2024 во Националната опера и балет

Традиционален Гала оперски концерт по повод Василица на 12 и 13 јануари 2024 во Националната опера и балет

Скопје, 2 јануари 2024 (МИА) - По повод празникот Василица на 12 и 13 јануари во Националната опера...

Image

Остани поврзан