• недела, 16 јуни 2024
Михалис Рокас официјално номиниран за нов евроамбасадор во Скопје 

Михалис Рокас официјално номиниран за нов евроамбасадор во Скопје 

Брисел, 17 април 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна...

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

Бајден ја обезбеди номинацијата, на повидок е нова борба против Трамп

Вашингтон, 13 март 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот освои доволно делег...

Републиканската конгресменка Тени го номинираше Трамп за Нобеловата награда за мир

Републиканската конгресменка Тени го номинираше Трамп за Нобеловата награда за мир

Вашингтон, 30 јануари 2024 (МИА) - Републиканската конгресменка Клаудија Тени го номинираше поранешн...

Трамп доминира меѓу републиканските кандидати кои денеска ќе се обидат да добијат поддршка во Њу Хемпшир

Трамп доминира меѓу републиканските кандидати кои денеска ќе се обидат да добијат поддршка во Њу Хемпшир

Вашингтон, 16 јануари 2024 (МИА) - Републиканските кандидати кои се обидуваат да го спречат Доналд Т...

Белгискиот еврокомесар Дидие Рејндерс ќе биде номиниран за генерален секретар на Советот на Европа

Белгискиот еврокомесар Дидие Рејндерс ќе биде номиниран за генерален секретар на Советот на Европа

Брисел, 10 јануари 2024 (МИА) - Белгискиот еврокомесар Дидие Рејндерс ќе биде номиниран за генерален...

Екстремно десничарската група Идентитет и демократија го номинира Илон Маск за наградата „Сахаров“ 

Екстремно десничарската група Идентитет и демократија го номинира Илон Маск за наградата „Сахаров“ 

Брисел, 16 септември 2023 (МИА) - Екстремно десничарската политичка група во Европскиот парламент, И...

Бајден ја номинираше адмирал Лиза Франчети за прва жена на чело на американската морнарица

Бајден ја номинираше адмирал Лиза Франчети за прва жена на чело на американската морнарица

Вашингтон, 22 јули 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден вчера ја номинираше адмирал Лиза...

Бајден ја објави номинацијата на генералот Чарлс Браун за началник на американскиот Здружен Генералштаб

Бајден ја објави номинацијата на генералот Чарлс Браун за началник на американскиот Здружен Генералштаб

Вашингтон, 26 мај 2023 (МИА) -  Американскиот претседател Џо Бајден синоќа ја објави номинација...

„Вознемирена земја“ во ко-авторство на Кумјана Новакова номиниран за најдобар документарен филм во Кан

„Вознемирена земја“ во ко-авторство на Кумјана Новакова номиниран за најдобар документарен филм во Кан

Скопје, 24 мај 2023 (МИА) - Во рамки на чествувањето на документарниот филм во Кан, Алијансата на до...

Роберт Ф. Кенеди Помладиот го предизвикува Бајден за претседателска номинација

Роберт Ф. Кенеди Помладиот го предизвикува Бајден за претседателска номинација

Вашингтон, 6 април 2023 (МИА) - Демократот Роберт Ф. Кенеди Помладиот вчера поднесе изјава за к...

Владата ќе ја испрати до Собранието номинацијата на Пенов за министер за локална самоуправа

Владата ќе ја испрати до Собранието номинацијата на Пенов за министер за локална самоуправа

Скопје, 10 октомрви 2022 (МИА) - Владата денеска ќе ја испрати во Собранието номинацијата на Ристо Пено...

Вил Смит заслужува трета номинација за „Оскар“, според првите критики

Вил Смит заслужува трета номинација за „Оскар“, според првите критики

Лос Анџелес, 30 септември 2021 (МИА) - За улогата во новиот филм „Кралот Ричард“ (King Richard...

Актерот Петар Петковски номиниран за награда на Сараевскиот филмски фестивал

Актерот Петар Петковски номиниран за награда на Сараевскиот филмски фестивал

Скопје, 13 јуни 2021 (МИА) - Младиот актер Петар Петковски е номиниран за наградата „Срце на Сараево“ в...

Зградата на Централната Пошта во Скопје именувана меѓу седум најзагрозени споменици во Европа во 2021

Зградата на Централната Пошта во Скопје именувана меѓу седум најзагрозени споменици во Европа во 2021

Скопје, 8 април 2021 (МИА) - Европа Ностра – Европскиот глас на граѓанското опшество посветено на култу...

Ентони Блинкен номиниран за државен секретар на САД

Ентони Блинкен номиниран за државен секретар на САД

Вашингтон, 26 јануари 2021 (МИА) - Одделението на американскиот

Image

Остани поврзан