• недела, 16 јуни 2024
Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Џулијан Смит за МИА: И се заблагодарувам на Северна Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Брисел, 15 јуни 2024 (МИА) - Самитот на НАТО во јули во Вашингтон, прво и основно, ќе биде славење н...

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина 

Столтенберг: Усогласен е планот за координација на безбедносната помош и обука на Украина 

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) – Земјите членки на НАТО го усогласија планот за координација на безбедно...

Џулијан Смит за МИА: НАТО на Самитот во Вашингтон ќе промовира нови политики за кибер безбедност

Џулијан Смит за МИА: НАТО на Самитот во Вашингтон ќе промовира нови политики за кибер безбедност

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - На претстојниот Самит на НАТО што ќе се од...

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека (рускиот претседател Владимир)...

Столтенберг: Поостри акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Столтенберг: Поостри акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Членките на НАТО се подготвени да преземат поостри акции против руските...

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата 

Претстојниот Самит на НАТО и поддршката за Украина, главни теми на средбата на министрите за одбрана на Алијансата 

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Подготовките за Самитот на НАТО во Вашингтон со кој ќе се одбележи 75-г...

Групата за нуклеарно планирање на НАТО ќе се состане утре на министерскиот состанок во Брисел

Групата за нуклеарно планирање на НАТО ќе се состане утре на министерскиот состанок во Брисел

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО на состанокот утре и за...

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во објава на нејзината офиц...

Столтенберг ги повика сојузниците на НАТО да ја поддржат мисијата за обука и поддршка на Украина

Столтенберг ги повика сојузниците на НАТО да ја поддржат мисијата за обука и поддршка на Украина

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги повика сојузн...

Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО  има сила, ресурси, способност и политичка волја да ја заштити секоја земја-членка

Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО има сила, ресурси, способност и политичка волја да ја заштити секоја земја-членка

Рига, 11 јуни 2024 (МИА) - НАТО има сила, ресурси, можности и политичка волја да ја заштити секоја с...

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Шведска објави дека ќе учествува во мониторингот на воздушниот простор...

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Шпигел: На Германија и се потребни уште 75.000 војници за да ги одбрани НАТО сојузниците од Русија

Берлин, 7 јуни 2024 (МИА) - На Германија ќе и требаат најмалку 75.000 дополнителни војници за да ги...

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Мицотакис: Договорот од Преспа и ерга омнес името Северна Македонија беше основниот предуслов земјата да влезе во НАТО

Атина, 6 јуни 2024 (МИА) – Договорот од Преспа и едното име Северна Македонија, ерга омнес, за сите,...

Орбан: Унгарија нема да учествува во можни операции на НАТО во Украина

Орбан: Унгарија нема да учествува во можни операции на НАТО во Украина

Будимпешта, 6 јуни 2024 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Будимпешта нема...

Прва средба на Гаши со амбасадорката на Кралството Шведска

Прва средба на Гаши со амбасадорката на Кралството Шведска

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Собранискиот претседател Африм Гаши денеска ја оствари првата средба со...

Image

Остани поврзан