• недела, 21 јули 2024
Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Анкара, 10 јули 2024 (МИА) - Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележув...

Во Украина прогласен ден на жалост

Во Украина прогласен ден на жалост

Киев, 9 јули 2024 (МИА) – Во Украина, по вчерашните разорни напади на руските сили при што загинаа 4...

Во масовниот руски ракетен напад врз Украина загинаа најмалку 20 лица, од кои 10 во родниот град на Зеленски

Во масовниот руски ракетен напад врз Украина загинаа најмалку 20 лица, од кои 10 во родниот град на Зеленски

Киев, 8 јули 2024 (МИА) - Најмалку 10 лица загинаа, а 31 се повредени во руските напади врз Кривиј Р...

Најмалку петмина загинати во Киев

Најмалку петмина загинати во Киев

Киев, 8 јули 2024 (МИА) – Најмалку пет лица загинаа при денешниот руски напад врз главниот град на У...

Најмалку три лица загинаа при експлозија на бомба во северозападен Пакистан

Најмалку три лица загинаа при експлозија на бомба во северозападен Пакистан

Исламабад, 3 јули 2024 (МИА) – Во експлозија на бомба во северозападен Пакистан загина поранешниот п...

Најмалку шест лица загинаа, а пет се водат како исчезнати по налетот на ураганот Берил врз Карибите

Најмалку шест лица загинаа, а пет се водат како исчезнати по налетот на ураганот Берил врз Карибите

Сент Џорџ, 3 јули 2024 (МИА) - Најмалку шест лица загинаа, а пет се водат како исчезнати откако ураг...

Туск: Обесштетувањето за жртвите од нацистичката окупација на Полска ќе се исплати во рок од „месеци“

Туск: Обесштетувањето за жртвите од нацистичката окупација на Полска ќе се исплати во рок од „месеци“

Варшава, 2 јули 2024 (МИА) - Наскоро ќе почне да се исплаќа отштетата од Германија, што ја најави ка...

Сирија: Терористичката група „Исламска држава“ убила над 4000 луѓе од поразот во 2019 година

Сирија: Терористичката група „Исламска држава“ убила над 4000 луѓе од поразот во 2019 година

Дамаск, 29 јуни 2024 (МИА) - Џихадистите од терористичката група Исламска држава (ИД) убиле околу 41...

Жена загина при пад на спортски авион во белгискиот град Хаселт 

Жена загина при пад на спортски авион во белгискиот град Хаселт 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) - Жена загина, а маж е повреден при уривање на двокрилен спортски авион в...

Најмалку петмина загинати при судир на воз и автобус во Словачка

Најмалку петмина загинати при судир на воз и автобус во Словачка

Братислава, 27 јуни 2024 (МИА) – Во судир на воз и автобус во Словачка загинаа најмалку пет лица, а...

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата на Брегот на Слоновата Коска

Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата на Брегот на Слоновата Коска

Абиџан, 25 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 24 лица го загубија животот во поплавите и свлечиштата во најг...

Во пожарот во фабриката за литиумски батерии во Јужна Кореја животот го загубија 22 лица

Во пожарот во фабриката за литиумски батерии во Јужна Кореја животот го загубија 22 лица

Сеул, 24 јуни 2024 (МИА) - Во пожарот што денеска избувна во јужнокорејската фабрика Хвасеонг во бли...

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Најмалку 20 лица загинаа во пожар во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Сеул, 24 јуни 2024 (МИА) – Најмалку 20 лица загинаа откако денеска избувна пожар во фабрика за произ...

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Најмалку 32 Палестинци загинаа во израелските напади врз Рафа

Рафа, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 32 Палестинци загинаа денеска во нападите на израелските сили вр...

Најмалку 11 лица го загубија животот, а 78 се повредени во пожари во Турција

Најмалку 11 лица го загубија животот, а 78 се повредени во пожари во Турција

Анкара, 21 јуни 2024 (МИА) - Најмалку 11 лица го загубија животот, а десетици се повредени во пожари...

Image

Остани поврзан