• четврток, 18 јули 2024
Геноцидот во Сребреница: Резолуцијата на ОН предизвика дебата низ Балканот, ЕУ со цврст став 

Геноцидот во Сребреница: Резолуцијата на ОН предизвика дебата низ Балканот, ЕУ со цврст став 

14 јули 2024  ЕНР - Брисел  Точно 29 години по ма...

Шмит: Во вакви денови важно е сите тројца членови на Претседателството на БиХ да бидат заедно

Шмит: Во вакви денови важно е сите тројца членови на Претседателството на БиХ да бидат заедно

Сараево, 11 јули 2024 (МИА) - Високиот претставник во Босна и Херцеговина Кристијан Шмит зборуваше д...

Комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари

Комеморација за жртвите од геноцидот во Сребреница ќе се одржи денеска во Меморијалниот центар Поточари

Сараево, 11 јули 2024 година (МИА) - Во Меморијалниот центар Поточари д...

Комеморативен марш за жртвите од геноцидот во Сребреница

Комеморативен марш за жртвите од геноцидот во Сребреница

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Бошњачкиот национален совет (БНС) денеска во Скопје ќе  го организ...

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најтемните моменти во модерната историја

Борел и Вархеји: Геноцидот во Сребреница е еден од најтемните моменти во модерната историја

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Жозеп Борел и европскиот...

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница 

Стано: Во ЕУ нема место за оние што го доведуваат во прашање геноцидот во Сребреница 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Ставот на ЕУ во однос на случувањата во Сребреница во 1995 година е јас...

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Турција и официјално го призна 11 јули како Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Анкара, 10 јули 2024 (МИА) - Одлуката на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, за одбележув...

Собранието на Црна Гора усвои Резолуција за Јасеновац, Дахау и Маутхаузен

Собранието на Црна Гора усвои Резолуција за Јасеновац, Дахау и Маутхаузен

Подгорица, 28 јуни 2024 (МИА) – Собранието на Црна Гора денеска со гласовите на парламентарното мноз...

Куба се приклучи на Јужна Африка во случајот со тужбата за геноцид против Израел

Куба се приклучи на Јужна Африка во случајот со тужбата за геноцид против Израел

Хавана, 22 јуни 2024 (МИА) - Кубанската Влада одлучи да се приклучи на спорот што го покрена Јужна А...

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими изјави дека Србија, по усвојув...

Шпанија сака да и се приклучи на Јужна Африка во тужбата против Израел за геноцидот во Газа

Шпанија сака да и се приклучи на Јужна Африка во тужбата против Израел за геноцидот во Газа

Мадрид, 6 јуни 2024 (МИА) - Шпанија ќе побара од Меѓународниот суд на правдата дозвола да се приклуч...

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Молдавскиот парламент ја осуди руската инвазија на Украина, нарекувајќи ја „геноцид“

Кишињев, 31 мај 2024 (МИА) - Парламентот на Молдавија ја осуди руската инвазија врз Украина, нарекув...

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) - Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот...

Црна Гора во ОН ќе гласа за резолуцијата за Сребреница

Црна Гора во ОН ќе гласа за резолуцијата за Сребреница

Подгорица, 9 мај 2024 (МИА) - Владата на Црна Гора одлучи земјата да гласа за резолуцијата за Сребре...

На пропалестински протести уапсена кандидатка за претседател на САД

На пропалестински протести уапсена кандидатка за претседател на САД

Вашингтон, 28 април 2024 (МИА) - Кандидатката за претседател на САД од редовите на Зелената партија...

Image

Остани поврзан