• петок, 21 јуни 2024
Антонов: Вежбите со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на западната реторика

Антонов: Вежбите со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на западната реторика

Москва, 7 мај 2024 (МИА) - Претстојните вежби со нуклеарно оружје се принуден руски одговор на запад...

Курти: Српската војска изведува вежби со дронови-камикази близу границите со Косово и Црна Гора

Курти: Српската војска изведува вежби со дронови-камикази близу границите со Косово и Црна Гора

Приштина, 19 април 2024 (МИА) – Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека српската армија ги извед...

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Белорусија одржува воени вежби во близина на границите со ЕУ и Украина

Минск, 2 април 2024 (МИА) - Белорусија денеска почна воени вежби во регионите што  граничат со...

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајван ги интензивира воените вежби - тестирана противвоздушната одбрана

Тајпеј, 26 март 2024 (МИА) - Тајван денеска ја тестираше својата противвоздушна одбрана и најави дек...

Јужна Кореја и САД започнаа годишни воени вежби поради заканите од Северна Кореја

Јужна Кореја и САД започнаа годишни воени вежби поради заканите од Северна Кореја

Сеул, 4 март 2024 (МИА) - Јужна Кореја и САД денеска почнаа големи заеднички воени вежби со цел да с...

САД, Австралија и Јапонија одржаа воени вежби во Јужното кинеско море

САД, Австралија и Јапонија одржаа воени вежби во Јужното кинеско море

Вашингтон, 8 февруари 2024 (МИА) - САД, Австралија и Јапонија одржаа заеднички воени вежби во Јужнот...

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Песков: Воените вежби на НАТО се закана за Русија

Москва, 31 јануари 2024 (МИА) - НАТО претставува закана за Русија, соопшти денеска Кремљ по почетоко...

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Лондон, 28 ноемкври 2023 (МИА) - Пет вооружени палестински групи му се придружија на Хамас во смртон...

Вежба на армиите на Јужна Кореја и САД заради можен упад од север „во стилот на Хамас“

Вежба на армиите на Јужна Кореја и САД заради можен упад од север „во стилот на Хамас“

Сеул, 27 октомври 2023 (МИА) - Јужнокорејските и американските војници неделава спроведуваат вежби с...

Јапонија ја покани Австралија за првпат да учествува на две заеднички воени вежби со САД

Јапонија ја покани Австралија за првпат да учествува на две заеднички воени вежби со САД

Токио, 19 октомври 2023 (МИА) - Јапонија денеска објави дека ја поканила Австралија за првпат да се...

Шојгу: Воените вежби „Запад“ нема да се одржат годинава

Шојгу: Воените вежби „Запад“ нема да се одржат годинава

Сочи, 4 септември 2023 (МИА) - Воените вежби Запад нема да се одржат оваа година, изјави рускиот мин...

Во Германија почнува најголемата воена воздушна вежба во историјата на НАТО

Во Германија почнува најголемата воена воздушна вежба во историјата на НАТО

Берлин, 12 јуни 2023 (МИА) - Најголемите воздушни маневри во историјата...

Јужна Кореја и САД одржуваат воени вежби во близина на границата со Северна Кореја

Јужна Кореја и САД одржуваат воени вежби во близина на границата со Северна Кореја

Сеул, 25 мај 2023 (МИА) - Армиите на Јужна Кореја и Соединетите Америка...

Венбин: Кинеските воени вежби се сериозно предупредување до Тајван

Венбин: Кинеските воени вежби се сериозно предупредување до Тајван

Пекинг, 10 април 2023 (МИА) - Кина сака да ги искористи своите воени вежби во близина на Тајван како...

Тајван до утринава во близина на својата граница регистрирал 59 кинески авиони

Тајван до утринава во близина на својата граница регистрирал 59 кинески авиони

Тајпеј, 10 април 2023 (МИА) – Та...

Image

Остани поврзан