• петок, 24 мај 2024
Од комерцијални причини е откажана планираната сезонска линија Скопје- Крф

Од комерцијални причини е откажана планираната сезонска линија Скопје- Крф

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Од комерцијални причини, планираната директна сезонска линија од Скопје з...

Авион слета на својот труп во Истанбул, нема повредени

Авион слета на својот труп во Истанбул, нема повредени

Истанбул, 8 мај 2024 (МИА) - Товарен авион Боинг 767 на ФедЕкс Ерлајнс (FedEx Airlines) слета на сво...

Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Борба меѓу борбен пилот и систем за вештачка интелигенција

Лос Анџелес, 19 април 2024 (МИА) - Воздухопловните сили на САД соопштија дека успешно ја ставиле тех...

Авион на американската морнарица прелета над Тајванскиот теснец, ден по разговорите меѓу шефовите на одбраната на САД и Кина

Авион на американската морнарица прелета над Тајванскиот теснец, ден по разговорите меѓу шефовите на одбраната на САД и Кина

Тајпеј, 17 април 2024 (МИА) - Американската морнарица соопшти дека нејзиниот патролен и извидувачки...

Кина издаде лиценца за првиот патнички електричен авион без екипаж

Кина издаде лиценца за првиот патнички електричен авион без екипаж

Гуангжоу, 8 април 2024 (МИА) - Цивилно воздухопловство на Кина издаде дозвола за производство на дом...

Авионот на Блинкен приземјен во Париз поради дефект, за Брисел отпатува со автомобил 

Авионот на Блинкен приземјен во Париз поради дефект, за Брисел отпатува со автомобил 

Брисел, 3 април 2024 (МИА) - Авионот со кој леташе американскиот државен секретар Ентони Блинкен мор...

Британски авион по вторпат исфрли храна во Газа

Британски авион по вторпат исфрли храна во Газа

Лондон, 29 март 2024 (МИА) – Велика Британија по вторпат фрли резерви на храна во Газа од авион, јав...

Шпанските авиони исфрлија 26 тони пакети со хуманитарна помош во Појасот Газа

Шпанските авиони исфрлија 26 тони пакети со хуманитарна помош во Појасот Газа

Газа, 27 март 2024 (МИА) - Шпанските воени авиони денеска исфрлија 26 тони товар со хуманитарна помо...

Авион на Квантас безбедно слета во Перт со дефект на еден од моторите

Авион на Квантас безбедно слета во Перт со дефект на еден од моторите

Перт, 26 март 2024 (МИА) - Пилотите на австралиската авиокомпанија Квантас ервејс слетаа безбедно во...

Во Турција се урна воен тренажен авион

Во Турција се урна воен тренажен авион

Анкара, 14 март 2024 (МИА) - Воен авион за обука се урна денеска во централниот дел на Турција, јави...

Мерки во случај на итна помош или смрт на патник во авион

Мерки во случај на итна помош или смрт на патник во авион

Лос Анџелес, 11 март 2024 (МИА) - Стјуардесите се обучени и задолжени да се справат со многу видови...

Најмалку 50 повредени во инцидент за време на лет од Сиднеј за Окленд

Најмалку 50 повредени во инцидент за време на лет од Сиднеј за Окленд

Сиднеј, 11 март 2024 (МИА) - Најмалку 50 лица се повредени по „инцидент“ на летот на „Латам Ерлајнс“...

САД: Мал авион се урна во Нешвил, нема преживеани

САД: Мал авион се урна во Нешвил, нема преживеани

Вашингтон, 5 март 2024 (МИА) - Неколку лица загинаа во градот Нешвил, во американската сојузна држав...

Малезија сака да ја продолжи истрагата за исчезнатиот авион на летот MH370

Малезија сака да ја продолжи истрагата за исчезнатиот авион на летот MH370

Куала Лумпур, 3 март 2024 (МИА) - Малезија бара нова истрага за исчезнатиот авион на летот MH370 на...

Украл авионче, па го оставил превртено на плажа

Украл авионче, па го оставил превртено на плажа

Лос Анџелес, 14 февруари 2024 (МИА) - Маж е осомничен дека украл мал авион од аеродром близу Сан Фра...

Image

Остани поврзан