• петок, 21 јуни 2024

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Анкара, 16 мај 2024 (МИА)  - Турскиот суд денеска го осуди курдскиот лидер Селахатин Демирташ на повеќе од 20 години затвор, заедно со други партиски функционери, за поттикнување протести во 2014 година предизвикани од нападот на Исламската држава врз курдскиот град Кобане во Сирија.

Демирташ веќе е во затвор.

Турската прокурдска Народна демократска партија (ХДП) на Демирташ се соочува со потенцијална забрана во посебен судски случај. паг/

Фото: Википедија

 

 

Остани поврзан