• вторник, 05 март 2024
Заврши расправата за разрешувањето на министерот за здравство Меџити

Заврши расправата за разрешувањето на министерот за здравство Меџити

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) - Собранието ја заврши расправата по предлогот за разрешување на минис...

Поранешниот пакистански премиер Кан од затвор прогласи победа на изборите

Поранешниот пакистански премиер Кан од затвор прогласи победа на изборите

Исламабад, 9 февруари 2024 (МИА) – Поранешниот пакистански премиер Имран Кан денеска од затвор прогл...

Собранието и вечерва расправа за разрешувањето на Меџити

Собранието и вечерва расправа за разрешувањето на Меџити

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) - Собранието вечерва во рамки на 143. седница се уште расправа за разр...

Најмалку девет лица загинаа во израелското бомбардирање на Газа

Најмалку девет лица загинаа во израелското бомбардирање на Газа

Газа, 9 февруари 2024 (МИА) – Најмалку девет лица, меѓу кои деца и жени, загинаа во израелските возд...

Силен земјотрес ги погоди Хаваи, нема опасност од цунами

Силен земјотрес ги погоди Хаваи, нема опасност од цунами

Хонолулу, 9 февруари 2024 (МИА) – Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеск...

Зеленски го назначи Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот на украинската армија

Зеленски го назначи Анатолиј Бархилевич за нов началник на Генералштабот на украинската армија

Киев, 9 февруари 2024 (МИА) – Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска го назначи генерал...

Барселона доби судска пресуда за данок од 23 милиони евра

Барселона доби судска пресуда за данок од 23 милиони евра

  Мадрид, 9 февруари 2024 (МИА) – Шпанскиот суд му наложи денеска на фудбалскиот клуб Б...

СЗО: Повеќе од 5,5 милиони случаи на денга во 2023 година

СЗО: Повеќе од 5,5 милиони случаи на денга во 2023 година

Женева, 9 февруари 2024 (МИА) – Директорот на Одделот за тропски болести на Светската здравствена ор...

Панел-дискусија „Прогресивни политики - одговор на предизвиците на земјите од Западен Балкан“

Панел-дискусија „Прогресивни политики - одговор на предизвиците на земјите од Западен Балкан“

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) – „Прогресивни политики - одговор на пред...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

10 Февруари 2024 Москва – Изборната комисија треба да ја објави листата на...

Владата на БиХ даде два милиони евра и ја спаси јавната РТВ од затворање

Владата на БиХ даде два милиони евра и ја спаси јавната РТВ од затворање

Сараево, 9 септември 2024 (МИА) – Министерскиот совет на БиХ и додели два милиони евра на Радио теле...

Средба на министерот за внатрешни работи во техничката Влада со белгискиот амбасадор

Средба на министерот за внатрешни работи во техничката Влада со белгискиот амбасадор

Скопје, 9 февруари 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски...

САД длабоко загрижени од одмрзнувањето на севернокорејски активи во Русија

САД длабоко загрижени од одмрзнувањето на севернокорејски активи во Русија

Вашингтон, 9 февруари 2024 (МИА) – Портпарол на Стејт департментот изрази сериозна загриженост по со...

Ирански МНР: Техеран ќе продолжи да го поддржува Хезболах

Ирански МНР: Техеран ќе продолжи да го поддржува Хезболах

Бејрут, 9 февруари 2024 (МИА) – Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан по пр...

Клименко: Тројца загинати и четворица ранети во руски напад во Сумската област

Клименко: Тројца загинати и четворица ранети во руски напад во Сумската област

Киев, 9 февруари 2024 (МИА) – Три лица загинаа во руски напад врз Сумската област, во североисточна...

Image

Остани поврзан