• петок, 21 јуни 2024
Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Шефот на НАТО ја истакна важноста од проширување на соработката со Индо-пацификот

Вашингтон, 19 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја истакна важноста од...

Столтенберг оцени дека Руте е „многу силен кандидат“ за негов наследник

Столтенберг оцени дека Руте е „многу силен кандидат“ за негов наследник

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска оцени дека Марк...

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Шефот на НАТО и се закани на Кина

Брисел, 18 јуни 2024 (МИА) - Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, за Би-Би-Си изјави дека Кина треба да...

Столтенберг се надева дека сите членки на НАТО ќе ги исполнат своите обврски

Столтенберг се надева дека сите членки на НАТО ќе ги исполнат своите обврски

Вашингтон, 17 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изрази очекув...

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

НАТО размислува да го стави нуклеарното оружје во состојба на готовност

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека имало консулт...

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека (рускиот претседател Владимир)...

Столтенберг: Поостри акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Столтенберг: Поостри акции против руските шпиони во земјите на НАТО

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Членките на НАТО се подготвени да преземат поостри акции против руските...

Столтенберг ги повика сојузниците на НАТО да ја поддржат мисијата за обука и поддршка на Украина

Столтенберг ги повика сојузниците на НАТО да ја поддржат мисијата за обука и поддршка на Украина

Брисел, 12 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ги повика сојузн...

Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО  има сила, ресурси, способност и политичка волја да ја заштити секоја земја-членка

Столтенберг на Б9 во Рига: НАТО има сила, ресурси, способност и политичка волја да ја заштити секоја земја-членка

Рига, 11 јуни 2024 (МИА) - НАТО има сила, ресурси, можности и политичка волја да ја заштити секоја с...

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Украина има право според меѓународното право да напаѓа воени цели во Р...

Столтенберг: Русија  во моментов не е закана за НАТО

Столтенберг: Русија  во моментов не е закана за НАТО

Хелсинки, 6 јуни 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и финскиот претседател А...

Столтенберг: Помошта за Украина мора да остане најмалку 40 милијарди евра годишно

Столтенберг: Помошта за Украина мора да остане најмалку 40 милијарди евра годишно

Прага, 31 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска, на дводневниот ф...

Столтенберг го повтори повикот до членките на НАТО да и дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија  

Столтенберг го повтори повикот до членките на НАТО да и дозволат на Украина да гаѓа внатре во Русија  

Прага, 30 мај 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека „дојде...

Столтенберг: НАТО е најуспешен сојуз во историјата

Столтенберг: НАТО е најуспешен сојуз во историјата

Софија, 27 мај 2024 (МИА) – На Самитот на НАТО во Вашингтон во јули ќе ја прославиме годишнината од...

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Столтенберг: НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот

Берлин, 25 мај 2024 (МИА) - Северноатлантската алијанса ќе ја зголеми поддршката за Украина, но нема...

Image

Остани поврзан