• понеделник, 22 јули 2024
Ердоган: Турција е подготвена да изгради воена база на Кипар, доколку е потребно

Ердоган: Турција е подготвена да изгради воена база на Кипар, доколку е потребно

Истанбул, 21 јули 2024 (МИА) - Турција е подготвена да изгради воена база на северен Кипар „ако е по...

Мицкоски: За прекршување на договорите и за нарушени човекови права не судат политичарите туку судовите

Мицкоски: За прекршување на договорите и за нарушени човекови права не судат политичарите туку судовите

Скопје, 20 јули 2024 (МИА) – За прекршување на Преспанскиот договор док...

Педесет години од турската инвазија на Кипар, Мицотакис и Ердоган на островот, но во различни делови

Педесет години од турската инвазија на Кипар, Мицотакис и Ердоган на островот, но во различни делови

Атина, 20 јули 2024 (МИА) – Денеска се навршуваат 50 години од турската инвазија на Кипар, на 20 јул...

Над 400 хакерски напади врз грчкиот катастар (ДПЛ)

Над 400 хакерски напади врз грчкиот катастар (ДПЛ)

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Над 400 напади врз ИТ системите на грчкиот катастар биле регистрирани ов...

Авиосообраќајот на атинскиот аеродром засега се одвива без проблеми

Авиосообраќајот на атинскиот аеродром засега се одвива без проблеми

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Без особени проблеми се одвива авиосообраќајот на аеродромот „Елефтериос...

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и починатите од Ко...

Хакерски напад врз грчкиот катастар

Хакерски напад врз грчкиот катастар

Атина, 19 јули 2024 (МИА) – Грчкиот катастар синоќа неколку часа бил мета на хакерски напад, а ведна...

Според нашето толкување на Преспанскиот договор, на став сме дека не го прекршуваме договорот со Грција, вели Муцунски

Според нашето толкување на Преспанскиот договор, на став сме дека не го прекршуваме договорот со Грција, вели Муцунски

Скопје, 18 јули 2024 (МИА) - Темата за Преспанскиот договор многу малку се отвораше на Самитот на НА...

Подобрена ситуацијата со пожарот во близина на Солун, на грчкиот остров Кеа без активно жариште

Подобрена ситуацијата со пожарот во близина на Солун, на грчкиот остров Кеа без активно жариште

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Подобрена е ситуацијата со пожарот во близина на Солун југоисточно од це...

Активни пожари во близина на Солун и на грчкиот остров Кеа

Активни пожари во близина на Солун и на грчкиот остров Кеа

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Два пожари на две различни локации во Грција, едниот на 20 километри југ...

Мицотакис: Се надевам дека Урсула фон дер Лајен ќе биде реизбрана за претседателка на Европската комисија

Мицотакис: Се надевам дека Урсула фон дер Лајен ќе биде реизбрана за претседателка на Европската комисија

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Надеж дека Урсула фон дер Лајен ќе биде реизбрана за претседателка на Ев...

Во делови на Атина веќе десет дена минималната ноќна температура е над 30 степени

Во делови на Атина веќе десет дена минималната ноќна температура е над 30 степени

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Во повеќе делови на Грција, биле регистрирани високи температури и во те...

Без активно жариште пожарот на грчкиот полуостров Пелопонез

Без активно жариште пожарот на грчкиот полуостров Пелопонез

Атина, 18 јули 2024 (МИА) – Значително подобрена е ситуацијата со големиот шумски пожар што вчера из...

Голем пожар на грчкиот полуостров Пелопонез, полесно повредени тројца пожарникари

Голем пожар на грчкиот полуостров Пелопонез, полесно повредени тројца пожарникари

Атина, 17 јули 2024 (МИА) – Голем шумски пожар избувна претпладнево во источниот дел на грчкиот полу...

Шумски пожар во Грција во близина на граничниот премин Богородица (ДПЛ)

Шумски пожар во Грција во близина на граничниот премин Богородица (ДПЛ)

Атина, 17 јули 2024 (МИА) – Шумски пожар избувна во северниот дел на Грција во непосредна близина на...

Image

Остани поврзан