• недела, 14 јули 2024
Љутков: Повеќе ја слушам фелата, а помалку политиката

Љутков: Повеќе ја слушам фелата, а помалку политиката

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Многу сум претпазлив во се што ќе правам, изјави министерот за кул...

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Кацарска: Нема да предложам ниту еден кандидат за претседател на Уставниот суд

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска вечерва изјави дека не...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Скопје,13 мај 2024 (МИА) - Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е опти...

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите ќе се зголеми дефицитот во Пензискиот фонд, дел од пензионерите може да останат без пензија

Битиќи: Со линеарното зголемување на пензиите ќе се зголеми дефицитот во Пензискиот фонд, дел од пензионерите може да останат без пензија

Скопје, 2 април 2024 (МИА) - Со линеарното зголемување, се нарушува законското усогласување на пензи...

Шилегов: Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ е во тоа што нивните пратеници вадат пасоши со новото уставно име

Шилегов: Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ е во тоа што нивните пратеници вадат пасоши со новото уставно име

Скопје, 22 февруари 2024  Лицемерието на ДПМНЕ се гледа во тоа што јавно лажно ронат со...

Мицкоски: Ќе бидеме во собраниските клупи, само ќе се воздржиме од гласање за Џафери

Мицкоски: Ќе бидеме во собраниските клупи, само ќе се воздржиме од гласање за Џафери

Скопје, 24 јануари 2024 (МИА) - Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека п...

Небиу: Блиски роднини на Мијалков им се заканувале на потенцијалните купувачи на становите

Небиу: Блиски роднини на Мијалков им се заканувале на потенцијалните купувачи на становите

Скопје, 18 јануари 2024 (МИА) - Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот Дритон Небиу...

ДКСК ќе објави список на институциии и функционери кои плаќале казна и пак не доставувале документи

ДКСК ќе објави список на институциии и функционери кои плаќале казна и пак не доставувале документи

Скопје, 16 јануари 2024 (МИА) – Претседателка на Државната комисија за...

Дарувањето органи да биде државна стратегија, вели националната координаторка за трансплантација д-р Мојсова Мијовска

Дарувањето органи да биде државна стратегија, вели националната координаторка за трансплантација д-р Мојсова Мијовска

Скопје, 28 декември 2023 (МИА) - Националниот координатор за трансплантација д-р Маја Мојсова Мијовс...

Лога ќе бара објаснување на владината седница во вторник за законот за амнестија

Лога ќе бара објаснување на владината седница во вторник за законот за амнестија

Скопје, 3 ноември 2023 (МИА) - Министерот за правда Кренар Лога вечерва изјави дека бил изненаден од...

Пендаровски ја оспорува тезата дека измените во Кривичниот законик се направени за враќање на поранешниот премиер во земјата

Пендаровски ја оспорува тезата дека измените во Кривичниот законик се направени за враќање на поранешниот премиер во земјата

Скопје, 12 октомври 2023 (МИА) - Ја оспорувам тезата дека измените на Кривичниот законик се направен...

Пендаровски: Ако до крајот на годината нема двотретинско мнозинство за уставните измени, за тоа да одлучува следната коалиција и Парламент

Пендаровски: Ако до крајот на годината нема двотретинско мнозинство за уставните измени, за тоа да одлучува следната коалиција и Парламент

Скопје, 12 октомври 2023 (МИА) - Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека доколку нема...

Бендевска: МОН не обезбеди учебници за сите ученици, тоа е огромна нееднаквост и дискриминација

Бендевска: МОН не обезбеди учебници за сите ученици, тоа е огромна нееднаквост и дискриминација

Скопје, 11 октомври 2023 (МИА) - Претседателката на Комисијата за спречување и заштита од дискримина...

Ивановска: Навреме да се избере новиот состав на Антикорупциска

Ивановска: Навреме да се избере новиот состав на Антикорупциска

Скопје, 11 октомври 2023 (МИА) - Мандатот на членовите на Државната комисија за спречување на корупц...

Османи: Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени

Османи: Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени

Скопје, 4 октомври 2023 (МИА) - Со ништо не може да се намали важноста и итноста на уставните измени...

Image

Остани поврзан