• недела, 14 јули 2024
МВР: Се преземаат дополнителни мерки за расчистување на случајот со отстранувањето на македонското знаме од Кораб

МВР: Се преземаат дополнителни мерки за расчистување на случајот со отстранувањето на македонското знаме од Кораб

Скопје, 1 јули 2024 (МИА) - Во врска со видеото објавено на социјалните мрежи каде од страна на едно...

Аргентинскиот конгрес усвои мерки за економски реформи

Аргентинскиот конгрес усвои мерки за економски реформи

Буенос Аирес, 28 јуни 2024 (МИА) - Аргентинскиот Конгрес денеска ги одобри мерките за економски рефо...

УНЕСКО: Австралија да преземе итни мерки за заштита на Големиот корален гребен

УНЕСКО: Австралија да преземе итни мерки за заштита на Големиот корален гребен

Сиднеј, 25 јуни 2024 (МИА) - Австралија мора да преземе „итна“ акција за заштита на Големиот корален...

УЕФА ќе ги зајакне безбедносните мерки на натпреварите од ЕП 2024 по инцидентот со Роналдо

УЕФА ќе ги зајакне безбедносните мерки на натпреварите од ЕП 2024 по инцидентот со Роналдо

Берлин, 23 јуни 2024 (МИА) – Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) планира да ги зајакне безбеднос...

Дополнителни законски одредби на грчката Влада за справување со семејното насилство

Дополнителни законски одредби на грчката Влада за справување со семејното насилство

Атина, 20 јуни 2024 (МИА) – Привремен притвор и до шест месеци за сторителите на кривично дело семеј...

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Москва: Реципрочните мерки се подготвени, ако Западот го искористи приходот од замрзнатите руски средства за помош на Украина

Москва, 19 јуни 2024 (МИА) - Русија има „значителни количини“ западни средства и имоти на своја тери...

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Зеленски: Украина ќе и претстави конкретни мерки на Русија на вториот мировен самит

Бургеншток, 15 јуни 2024 (МИА) - Украина на вториот мировен самит ќе и претстави на Русија конкретни...

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Приштина, 13 јуни 2024 (МИА) – Потпретседателот на косовската Влада задолжен за евроинтеграции, Бесн...

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција, но и Акропол

Поради топлотниот бран затворени училишта и градинки во Грција, но и Акропол

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Во периодот од 12 до 17 часот Акропол ќе биде затворен за посетители, а...

Градоначалникот на Приштина им понуди речиси третина од минималната месечна плата во земјата на жителите доколку посвојат куче скитник

Градоначалникот на Приштина им понуди речиси третина од минималната месечна плата во земјата на жителите доколку посвојат куче скитник

11 јуни 2024  Weeklytimesnow.au/AFP Градоначалникот на главнио...

Михајловска: Доколку кај одреден тестатор се утврди дека препишувале повеќе ученици, неговото име ќе биде посочено во извештајот

Михајловска: Доколку кај одреден тестатор се утврди дека препишувале повеќе ученици, неговото име ќе биде посочено во извештајот

Скопје, 4 јуни 2024 (МИА) - Директорката на Државниот испитен центар (ДИЦ), Билјана Михајловска вече...

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

САД објавија мерки за подршка на малиот бизнис на Куба

Вашингтон, 29 мај 2024 (МИА) - САД објавија регулаторни измени со цел засилување на подршката за нар...

Париз очекува пораст на криминалот за време на Олимпијадата

Париз очекува пораст на криминалот за време на Олимпијадата

Париз, 29 мај 2024 (МИА) - Париската обвинителка Лоре Беко сподели загриженост за можното зголемувањ...

Определени мерки за претпазливост за Иџет Мемети

Определени мерки за претпазливост за Иџет Мемети

Скопје, 23 мај 2024 (МИА) – По предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран кримин...

Обвинителство бара мерки за претпазливост за второосомничениот во случајот за примање награда за противзаконито влијание

Обвинителство бара мерки за претпазливост за второосомничениот во случајот за примање награда за противзаконито влијание

Скопје, 21 мај 2024 (МИА) - Јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организи...

Image

Остани поврзан