• недела, 14 јули 2024
Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Буркина Фасо, Мали и Нигер се обединуваат во „Конфедерација на државите од Сахел“

Ниамеј, 6 јули 2024 (МИА) -  Воените режими на власт во Буркина Фасо, Мали и Нигер денеска на с...

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Буркина Фасо, Мали и Нигер го финализираа проектот за создавање тристран сојуз

Ниамеј, 18 нај 2024 (МИА) – Буркина Фасо, Мали и Нигер во Ниамеј го финализираа нацрт-текстот за соз...

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Српскиот министер за финансии Мали тврди дека државата од 2020 година привлекла 15,9 милијарди евра странски инвестиции

Белград, 26 април 2024 (МИА) - Од 2020 година Србија кумулативно привлече 15,9 милијарди евра директ...

Воената хунта во Мали забрани медиумско известување за политички активности

Воената хунта во Мали забрани медиумско известување за политички активности

Бамако, 12 април 2024 (МИА) - Владејачката хунта во Мали им забрани на медиумите да известуваат за „...

Политичките партии во Мали повикаа на избори откако хунтата не го исполни ветувањето за транзиција

Политичките партии во Мали повикаа на избори откако хунтата не го исполни ветувањето за транзиција

Бамако, 1 април 2024 (МИА) - Политичките партии во Мали побараа временска рамка за спроведување на п...

Мали: Од утре во Србија, Северна Македонија и Албанија ќе се применува системот за препознавање на работни дозволи

Мали: Од утре во Србија, Северна Македонија и Албанија ќе се применува системот за препознавање на работни дозволи

Белград, 4 март 2024 (МИА) - Вицепремиерот и министер за финансии...

Мали, Буркина Фасо и Нигер се повлекуваат од регионалниот блок на западноафриканските држави ЕКОВАС

Мали, Буркина Фасо и Нигер се повлекуваат од регионалниот блок на западноафриканските држави ЕКОВАС

Абуџа, 28 јануари 2024 (МИА) - Мали, Буркина Фасо и Нигер денеска соопштија дека се повлекуваат од р...

По 10 години официјално завршува Мисијата на ОН во Мали

По 10 години официјално завршува Мисијата на ОН во Мали

Бамако, 11 декември 2023 (МИА) - Мисијата на ОН во Мали денеска официјално го заврши 10-годишното ра...

Во епидемијата на треската Денга во Мали починаа 21 лице, регистрирани 600 нови случаи

Во епидемијата на треската Денга во Мали починаа 21 лице, регистрирани 600 нови случаи

Бамако, 6 декември 2023 (МИА) - Во епидемијата на треската Денга во Мали, починаа 21 лице, а има пов...

Војската во Мали тврди дека пронашла масовна гробница во североисточниот дел на земјата

Војската во Мали тврди дека пронашла масовна гробница во североисточниот дел на земјата

Бамако, 19 ноември 2023 (МИА) - Војската на Мали денеска соопшти дека пронашла масовна гробница во г...

Војската на Мали поврати контрола врз бунтовничко упориште на северот од земјата

Војската на Мали поврати контрола врз бунтовничко упориште на северот од земјата

Бамако, 14 ноември 2023 (МИА) - Владата на Мали објави дека нејзината армија го зазела северниот гра...

Прв базар на мали еколошки бизниси

Прв базар на мали еколошки бизниси

Скопје, 21 октомври 2023 (МИА) - Во организација на Здружението за еколошка едукација и одржливо жив...

Бунтовниците во Мали зазедоа уште една воена база на северот на земјата

Бунтовниците во Мали зазедоа уште една воена база на северот на земјата

Бaмако, 2 октомври 2023 година (МИА) - Бунтовниците Туарег во Мали денеска објавија дека зазеле уште...

Мали: Минималната плата во Србија ќе изнесува 401 евро

Мали: Минималната плата во Србија ќе изнесува 401 евро

Белград, 7 септември 2023 (МИА) - Претставниците на Владата на Србија, репрезентативните синдикати и...

Американската војска поради техничка грешка испратила милиони мејлови во Мали

Американската војска поради техничка грешка испратила милиони мејлови во Мали

Вашингтон, 18 јули 2023 (МИА) – Поради мала печатна грешка милиони американски воени мејлови биле ис...

Image

Остани поврзан