• петок, 24 мај 2024
Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Со економска конференција „Што ни донесе 20...

Фон дер Лајен: ЕУ за економските односи кон Кина се однесува поприлагодно во споредба со САД

Фон дер Лајен: ЕУ за економските односи кон Кина се однесува поприлагодно во споредба со САД

Брисел, 22 мај 2024 (МИА) - Европската унија споделува дел од загриженоста на Соединетите Американск...

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

ЕУ и Молдавија потпишаа партнерство за „безбедност и одбрана“

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Молдавија потпиша партнерство со Европската унија во областа на безбедно...

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Неколку земји-членки на ЕУ бараат Украина во јуни да ги почне преговорите за членство

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Неколку земји-членки денеска побараа од ЕУ да ги почне преговорите за чл...

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Земјите на ЕУ усвоија план за користење замрзнати руски средства за украинската одбрана

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Земјите-членки на ЕУ формално усвоија план за користење на замрзнатите с...

Советот на ЕУ повика на зголемен мониторинг на обидите за надворешно мешање во изборите

Советот на ЕУ повика на зголемен мониторинг на обидите за надворешно мешање во изборите

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ги повика европските земји и институции да го згол...

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

ЕУ го одобри првиот закон во светот за вештачка интелигенција

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската унија денеска го одобрија законот кој има з...

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

„Политико“: Украина и Молдавија најверојатно во јуни ќе ги почнат преговорите за членство во ЕУ

Брисел, 21 мај 2024 (МИА) – Целта на Европска Унија е да ги почне официјалните преговори за членство...

Финска бара ЕУ да изнајде мерки за спречување на влезот на мигранти од Русија

Финска бара ЕУ да изнајде мерки за спречување на влезот на мигранти од Русија

Осло, 21 мај 2024 (МИА) - Финска бара Европската Унија да изнајде заеднички мерки за спречување на т...

Сиљановска Давкова - амбасадор Памер: Австриската поддршка за македонските аспирации за членство во ЕУ од голема важност

Сиљановска Давкова - амбасадор Памер: Австриската поддршка за македонските аспирации за членство во ЕУ од голема важност

Скопје, 20 мај 2024 (МИА) - Претседателката на државата Гордана Сиљановска на денешната средба во ви...

Дрекслер:  За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Дрекслер: За позиционирањето како доверлив меѓународен партнер за идната влада е важно да нема сомнеж за почитувањето на обврзувачките договори

Скопје, 17 мај 2024 (МИА) - Преспанскиот договор е обврзувачки според м...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нап...

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

ЕУ со нова хуманитарна помош за Појасот Газа

Брисел, 17 мај 2024 (МИА) – Европска Унија денеска ја испрати првата пратка со хуманитарна помош за...

Вархеји: Планот за раст се реализира, ќе разговараме за приоритети како СЕПА

Вархеји: Планот за раст се реализира, ќе разговараме за приоритети како СЕПА

Котор, 16 мај 2024 (МИА) – Планот за раст за Западен Балкан веќе се реализира, а на Самитот ќе разго...

Зајкова: Забрзана ЕУ интеграција е клучот за иднината на Македонија

Зајкова: Забрзана ЕУ интеграција е клучот за иднината на Македонија

16 мај 2024  Придобивките од членството во ЕУ, значително ги надминуваат сегашните пред...

Image

Остани поврзан