• петок, 21 јуни 2024
Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

  Хамбург, 19 јуни 2024 (МИА) – Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (...

ЕВРО2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург

ЕВРО2024: Драматично реми на Хрватска и Албанија во Хамбург

  Хамбург, 19 јуни 2024 (МИА) – Во натпревар со резултатски пресврти и четири голови, р...

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Приштина, 18 јули 2024 (МИА) – Директорот на косовската царина, Агрон Лугалиу денеска изјави дека из...

УЕФА ќе ја казни Албанија поради политички пораки

УЕФА ќе ја казни Албанија поради политички пораки

Гелзенкирхен, 17 јуни 2024 (МИА) - УЕФА објави дека ќе ја казни Фудбалската федерација на Албанија....

По насилниот протест на опозицијата во Тирана приведени пет лица

По насилниот протест на опозицијата во Тирана приведени пет лица

Тирана, 14 јуни 2024 (МИА) - Албанската полиција приведе пет лица по нередите предизвикани на денешн...

Рама: Албанија и официјално членка на Европскиот центар за извонредност против хибридни закани во Хелсинки

Рама: Албанија и официјално членка на Европскиот центар за извонредност против хибридни закани во Хелсинки

Тирана, 14 јуни 2024 (МИА) - Албанија и официјално е членка на Европскиот центар против хибридни зак...

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Северна Македонија ѝ го предаде на Албанија претседавањето со ПСЈИЕ

Скопје, 13 јуни 2024 (МИА) – Во пресрет на претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Ев...

Илир Мета на распит во СПАК, обвини дека првиот човек на оваа институција работи по наредба на Рама

Илир Мета на распит во СПАК, обвини дека првиот човек на оваа институција работи по наредба на Рама

Тирана, 13 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на опозициската Парти...

Бугарски турист загинал на албанските Алпи, властите апелираат на внимателност 

Бугарски турист загинал на албанските Алпи, властите апелираат на внимателност 

Тирана, 12 јуни 2024 (МИА) - Турист од Бугарија го загубил животот откако паднал во бездна при обид...

Апелацискиот суд во Тирана одлучи дека партискиот печат и логото му припаѓаат на крилото на Бериша

Апелацискиот суд во Тирана одлучи дека партискиот печат и логото му припаѓаат на крилото на Бериша

Тирана, 11 јуни 2024 (МИА) - Печатот и логото на најголемата опозициска сила, Демократската партија,...

Албанија и Косово договорија заеднички патроли во Албанија за период јуни-септември

Албанија и Косово договорија заеднички патроли во Албанија за период јуни-септември

Тирана, 8 јуни 2024 (МИА) - Државните полиции на Албанија и на Косово се договорија да организираат...

За пет месеци Албанија ја посетиле 3,3 милиони туристи или 38 отсто повеќе од истиот период лани

За пет месеци Албанија ја посетиле 3,3 милиони туристи или 38 отсто повеќе од истиот период лани

Тирана, 7 јуни 2024 (МИА) - Околу 974 илјади странски туристи ја посетиле Албанија во текот на месец...

Рама: Горди сме што и служиме на Италија, ако договорот за мигрантите е грешка тоа е грешка направена од срце

Рама: Горди сме што и служиме на Италија, ако договорот за мигрантите е грешка тоа е грешка направена од срце

Тирана, 5 јуни 2024 (МИА) - Горд сум на Албанија која може да и служи на Италија, која многупати беш...

Италијанската премиерка Мелони денеска ќе ги посети прифатните центри за мигранти во Албанија

Италијанската премиерка Мелони денеска ќе ги посети прифатните центри за мигранти во Албанија

Тирана, 5 јуни 2024 (МИА) - Премиерката на Италија, Џорџа Мелони, денеска ќе престојува во официјалн...

Ернал Фило прв амбасадор на Албанија во Украина

Ернал Фило прв амбасадор на Албанија во Украина

Тирана, 4 јуни 2024 (МИА) - Албанскиот претседател Бајрам Бегај потпиша уредба, со која, за прв амба...

Image

Остани поврзан