• недела, 28 април 2024

Сабаленка ја победи Квитова во финалето во Доха

Доха, 29 февруари 2020 (МИА) - Арина Сабаленка (Белорусија) ја освои титулата на силниот тениски турнир во Доха (Катар) со награден фонд од 2,9 милиони долари. Деветтото пласираната во шемата, Сабаленка ја совлада во финалето шампионката од 2018-ма и број 8 на табелата - Петра Квитова (Чешка) со 6: 3, 6: 3 за 74 минути игра. За Сабалена, ова е трета титула во последните шест месеци и шеста во нејзината кариера од ВТА турнирите. Белоруската тенисерка направи еден брејк на патот кон успехот во првиот сет, а во вториот дел двапати освои гем на сервис на својот противник и го затвори мечот со својата четврта меч топка. Квитова пропушти 5 брејк топки во почетокот на вториот дел и се чини дека тоа беше клучно за нејзинот конечен пораз. 21-годишната Сабаленака запиша 7 асови и заврши со 21 винер, правејќи само 15 неизнудени грешки. Белорусинката е во серија од 11 последователни победи од турнирите во „Премиер 5“, откако ја освои титулата во Вухан (Кина) минатиот септември.