• недела, 14 јули 2024

Викендов стабилно со пораст на дневната температура, од понеделник повторно локален дожд и грмежи попладне

Викендов стабилно со пораст на дневната температура, од понеделник повторно локален дожд и грмежи попладне

Скопје, 15 јуни 2024 (МИА) - Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 26 до 34 степен. УВ-индексот ќе има вредност 8.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне 32 степени.

Според прогнозата на УХМР,  викендов ќе преовладува стабилно време и дневната температура ќе биде во пораст. На почетокот на следната седмица во попладневните часови повторно ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.

-Потоа се очекува постабилен и сè потопол период, информира УХМР.  хс/лв/

Фото: МИА архива 

Остани поврзан