• четврток, 18 јули 2024
Средба на министерката Јаневска со претставници на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје

Средба на министерката Јаневска со претставници на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје

Скопје, 17 јули 2024 (МИА) - Министерката за образование и наука Весна...

Ален Берсе нов генерален секретар на Советот на Европа

Ален Берсе нов генерален секретар на Советот на Европа

Стразбур, 26 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот швајцарски претседател Ален Берсе е избран за генерален с...

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од непочитувањето на Договорот од Преспа

Ципрас: ЕУ и меѓународната заедница јасно да ги кажат последиците од непочитувањето на Договорот од Преспа

Атина, 25 јуни 2024 (МИА) – ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последици...

Казнена статистика на Советот на Европа: Раст на стапката на затворање во Северна Македонија за 25,5 отсто  

Казнена статистика на Советот на Европа: Раст на стапката на затворање во Северна Македонија за 25,5 отсто  

Брисел, 6 јуни 2024 (МИА) – Во земјава на 31 јануари минатата година т.н. стапка на затворање изнесу...

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Советот на Европа денеска го усвои првиот правно обврзувачки меѓународ...

Петковиќ: Писмото на Курти до Советот на Европа за ЗСО е чист фалисификат

Петковиќ: Писмото на Курти до Советот на Европа за ЗСО е чист фалисификат

Белград, 16 мај 2024 (МИА) - Во врска со писмото на косовскиот премиер Албин Курти до Советот на Евр...

СЕ: Македонските затвори се почисти, но во нив и натаму има корупција и лош третаман кон затворениците  

СЕ: Македонските затвори се почисти, но во нив и натаму има корупција и лош третаман кон затворениците  

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Во казнено-поправните установи во Северна М...

Красниќи: Условувањето на членството во СЕ со ЗСО е лош сигнал за немнозинските заедници во Косово

Красниќи: Условувањето на членството во СЕ со ЗСО е лош сигнал за немнозинските заедници во Косово

Приштина, 14 мај 2024 (МИА) – Министерот за локална самоуправа на Косово, Елберт Красниќи, смета дек...

Советот на ЕУ го усвои првиот закон за борба против насилство врз жените

Советот на ЕУ го усвои првиот закон за борба против насилство врз жените

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) - Советот на ЕУ даде зелено светло за првиот закон на Европската Унија за б...

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Албаниан Пост: Франција, Германија и Италија бараат одложување на одлуката за прием на Косово во Советот на Европа

Приштина, 7 мај 2024 (МИА) - Франција, на која и се приклучија Германија и Италија, бара да се одлож...

Дали Косово може во СЕ и без ЗСО? Различни одговори дури и од официјални лица од исти земји

Дали Косово може во СЕ и без ЗСО? Различни одговори дури и од официјални лица од исти земји

29 април 2024 Н1-Белград Откако Парламентарното собрание на Советот...

Дачиќ: Гласањето за прием на Косово во Советот на Европа најверојатно на 17 мај

Дачиќ: Гласањето за прием на Косово во Советот на Европа најверојатно на 17 мај

Белград, 28 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави...

Курти: Целта на Косово е членство во меѓународните организации, ЕУ и НАТО

Курти: Целта на Косово е членство во меѓународните организации, ЕУ и НАТО

Берлин, 25 април 2024 (МИА) - Косовскиот премиер Албин Курти денеска во Берлин изјави дека целта на...

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Герапетритис: Грција нема да го поддржи барањето на Косово за членство во Советот на Европа

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Грција ќе апстинира од гласањето, односно нема да го поддржи барањето н...

ДУИ: Загрижени сме од апстиненцијата на ВМРО за членство на Косово во Советот на Европа

ДУИ: Загрижени сме од апстиненцијата на ВМРО за членство на Косово во Советот на Европа

16 април 2024  ВМРО-ДПМНЕ, освен што планира изолација од Европската Унија, истото го с...

Image

Остани поврзан