• петок, 21 јуни 2024
„Акор“ и „Луј Витон“ го преземаат брендот „Ориент-експрес“

„Акор“ и „Луј Витон“ го преземаат брендот „Ориент-експрес“

Париз, 14 јyни 2024 (МИА) - Француската верига хотели „Акор“ и гигантот за луксузни стоки „Луј Витон...

Возот од Велес утрово не тргна за Скопје

Возот од Велес утрово не тргна за Скопје

Велес, 3 јуни 2024 (МИА) - Утрово голем број патници кои од Велес со воз патуваат до Скопје останаа...

Британски министер забележан бос во воз, повикан на разговор кај премиерот

Британски министер забележан бос во воз, повикан на разговор кај премиерот

Лондон, 23 мај 2024 (МИА) - Британскиот министер за воени ветерани Џони Мерсер им порача на луѓето к...

Од чанта во воз во Париз украдени плановите за обезбедување на Олимписките игри

Од чанта во воз во Париз украдени плановите за обезбедување на Олимписките игри

Париз, 28 февруари 2024 (МИА) - Од воз на париската железничка станица Гаре ду Норд е украдена торба...

Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач

Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач

Њу Делхи, 26 февруари 2024 (МИА) - Индиските власти наредиле истрага откако товарен воз прошол повеќ...

По 10 дена прекин, повторно сообраќа единствениот воз Скопје-Битола

По 10 дена прекин, повторно сообраќа единствениот воз Скопје-Битола

Велес, 24 ноември 2023 (МИА) - По повеќе од десет дена застој, од вчера попладне во 14:30 часот повт...

Во Берлин најавена линија со лебдечки воз

Во Берлин најавена линија со лебдечки воз

Берлин, 20 ноември 2023 (МИА) - Градот Берлин планира да тестира воз со магнетна левитација (тн. маг...

Десет дена не сообраќа единствениот воз на релација Скопје - Битола и обратно

Десет дена не сообраќа единствениот воз на релација Скопје - Битола и обратно

Велес, 20 ноември 2023 (МИА) - Поради расипана локомотива и денеска не сообраќа возот од Скопје за Б...

Возот утринава пристигна навреме во Велес по вчерашното седумчасовно доцнење

Возот утринава пристигна навреме во Велес по вчерашното седумчасовно доцнење

Велес, 8 ноември 2023 (МИА) - Патниците од Богомила и останатите населени места во Азот и од Велес у...

Поради запалени прагови на пруга помеѓу Слепче и Браилово не сообраќа единствениот воз на релација Битола-Прилеп- Велес-Скопје

Поради запалени прагови на пруга помеѓу Слепче и Браилово не сообраќа единствениот воз на релација Битола-Прилеп- Велес-Скопје

Велес,7 ноември 2023(МИА) - Запалени прагови на пруга помеѓу Слепче и Браилово повторно го прекинаа...

Патнички воз Скопје - Неготино удрил во железен предмет на пруга, граѓаните патувале шест часа

Патнички воз Скопје - Неготино удрил во железен предмет на пруга, граѓаните патувале шест часа

Неготино, 29 октомври 2023 (МИА) - Патничкиот воз Скопје - Неготино синоќа удрил во железен предмет...

Европратеници непланирано отпатуваа во „Дизниленд“

Европратеници непланирано отпатуваа во „Дизниленд“

Стразбур, 18 октомври 2023 (МИА) - Воз со членови на Европскиот парламент (ЕП) и нивните тимови, неп...

Ким Џонг Ун ја заврши еднонеделната посета на Русија, замина во Северна Кореја со воз

Ким Џонг Ун ја заврши еднонеделната посета на Русија, замина во Северна Кореја со воз

Москва, 17 септември 2023 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун денеска ја заврши еднонеделнат...

Бројот на загинати во излетувањето на воз во Пакистан се искачи на 30, а 60 се повредени

Бројот на загинати во излетувањето на воз во Пакистан се искачи на 30, а 60 се повредени

Мултан, 6 август 2023 (МИА) - Бројот на загинати во излетувањето на воз од шините во јужен Пакистан...

Поради проширување на шините на станицата Клисура вечерва возот од Гевгелија за Скопје каснеше два часа

Поради проширување на шините на станицата Клисура вечерва возот од Гевгелија за Скопје каснеше два часа

Велес, 1 август 2023 (МИА) - Возот кој попладнево во 16:55 часот тргна од Гевгелија и кој во Велес п...

Image

Остани поврзан