• петок, 21 јуни 2024
Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

  Хамбург, 19 јуни 2024 (МИА) – Албанските навивачи на денешниот дуел против Хрватска (...

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Лугалиу: За две години намален увозот од Србија за 70 проценти

Приштина, 18 јули 2024 (МИА) – Директорот на косовската царина, Агрон Лугалиу денеска изјави дека из...

Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските навивачи на ЕУРО2024

Фудбалската федерација на Косово реагира кај УЕФА поради провокациите на српските навивачи на ЕУРО2024

Приштина, 17 јуни 2024 (МИА) – Фудбалската федерација на Косово соопшти денеска дека доставила офици...

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Стано: ЕУ очекува Приштина и Белград да спречат ескалација на состојбите во северно Косово 

Брисел, 17 јуни 2024 (МИА) – Европската Унија очекува од косовските власти да преземат мерки за деес...

Косовскиот министер за заедници изрази подготвеност да се вклучи во изготвувањето на статутот на ЗСО

Косовскиот министер за заедници изрази подготвеност да се вклучи во изготвувањето на статутот на ЗСО

Приштина, 17 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот министер за заедници и враќање, Ненад Рашиќ, изрази подгот...

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Османи на мировниот самит за Украина: Од држава изградена од нула, Косово стана пример за демократија

Приштина, 15 јуни 2024 (МИА) – Претседателката на Косово, Вјоса Османи, на Мировниот самит за Украин...

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Нова полициска акција во северно Косово, откриено оружје

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) – Косовската полиција соопшти попладнево дека спроведува акција на севе...

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Бислими: Србија е меѓународно признаена како геноцидна држава и треба да одговара и за геноцидот во Косово

Приштина, 14 јуни 2024 (МИА) - Косовскиот вицепремиер, Бесник Бислими изјави дека Србија, по усвојув...

Министерот Буши се сретна со делегација на МВР на Косово

Министерот Буши се сретна со делегација на МВР на Косово

Скопје, 14 јуни 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Назим Буши...

Акција на косовската полиција во Зубин Поток во северно Косово, запленето оружје и уапсено едно лице

Акција на косовската полиција во Зубин Поток во северно Косово, запленето оружје и уапсено едно лице

Приштина, 13 јуни 2024 (МИА) – Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ Свечља објави дека во...

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Бислими: Имам информации дека е препорачано укинување на мерките на ЕУ кон Косово

Приштина, 13 јуни 2024 (МИА) – Потпретседателот на косовската Влада задолжен за евроинтеграции, Бесн...

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

НАТО за 25-годишнината од ослободувањето на Косово: Остануваме посветени на мирот и слободата на движење за сите

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, во објава на нејзината офиц...

Ховениер: Она што го постигна Косово во овие 25 години е извонредно, се гордееме што сме ваш партнер

Ховениер: Она што го постигна Косово во овие 25 години е извонредно, се гордееме што сме ваш партнер

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Амбасадорот на Соединетите Американски Држави, Џефри Ховениер, го опи...

Албанскиот претседател, Бегај пречекан со државни почести во Приштина, ќе се обрати на Собранието

Албанскиот претседател, Бегај пречекан со државни почести во Приштина, ќе се обрати на Собранието

Приштина, 12 јуни 2024 (МИА) – Претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај е пречекан претплад...

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење на Косово од Албанците

Курти: Пред 25 години згаснаа надежите на српската политика за празнење на Косово од Албанците

Приштина, 10 јуни 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека пред 25 години, кога воено...

Image

Остани поврзан