• петок, 21 јуни 2024
„Астра-Зенека“: Новиот лек за рак на дојка, „Трукап“ не ги исполни своите цели

„Астра-Зенека“: Новиот лек за рак на дојка, „Трукап“ не ги исполни своите цели

Лос Анџелес, 18 јyни 2024 (МИА) - Фармацевтската компанија „Астра-Зенека“ денеска соопшти дека новио...

Кампања „Превенција подобро од лекување“ за подигнување на свеста за оваријалниот карцином

Кампања „Превенција подобро од лекување“ за подигнување на свеста за оваријалниот карцином

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Здружението за унапредување, образование и заштита на човековите и здрав...

Имигрант од Лаос кој се лекува од рак доби џекпот од 1,3 милијарди долари

Имигрант од Лаос кој се лекува од рак доби џекпот од 1,3 милијарди долари

Вашингтон, 20 април 2024 (МИА) - Еден од добитниците на минатомесечниот историски џекпот на Пауербол...

Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

Поврзаност меѓу здравата исхрана и срцевите болести кај жени со рак на дојка

Лос Анџелес, 23 април 2024 (МИА) - Жените кои во времето на откривањето и дијагностицирањето рак на...

Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Британската писателка Софи Кинсела објави дека ѝ бил дијагностициран р...

Британскиот крал Чарлс присуствуваше на велигденската богослужба во Виндзор

Британскиот крал Чарлс присуствуваше на велигденската богослужба во Виндзор

Лондон, 31 март 2024 (МИА) - Британскиот крал Чарлс Трети заедно со кралицата Камила денеска присуст...

Принцезата од Велс, Кејт откри дека се лекува од рак (ДПЛ)

Принцезата од Велс, Кејт откри дека се лекува од рак (ДПЛ)

Лондон, 22 март 2024 (МИА) – Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, откри дека и е дијагностициран рак и...

Принцезата од Велс, Кејт откри дека се лекува од рак

Принцезата од Велс, Кејт откри дека се лекува од рак

Лондон, 22 март 2024 (МИА) – Кејт Мидлтон, принцезата од Велс, откри дека и е дијагностициран рак и...

САД објавија сеопфатна забрана за азбест како дел од борба против ракот

САД објавија сеопфатна забрана за азбест како дел од борба против ракот

Вашингтон, 18 март 2024 (МИА) – Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА) денеска обја...

Оливија Мун има рак на дојка

Оливија Мун има рак на дојка

Лос Анџелес, 15 март 2024 (МИА) - Американската глумица Оливија Мун, на Инстаграм, со слика од болни...

Кристи Бринкли се оперирала од рак на кожата

Кристи Бринкли се оперирала од рак на кожата

Лос Анџелес, 14 март 2024 (МИА) - Кристи Бринкли имала рак на кожата. Супермоделката особено позната...

Март - национален месец за подигање на свеста за рак на дебело црево

Март - национален месец за подигање на свеста за рак на дебело црево

Скопје, 5 март 2024 (МИА) - Март годинава е национален месец за подигање на свеста за ракот на дебел...

Кралот Чарлс трогнат до солзи од пораките на поддршка

Кралот Чарлс трогнат до солзи од пораките на поддршка

Лондон, 22 февруари 2024 (МИА) - Британскиот крал Чарлс Трети за време на состанокот со премиерот Ри...

Путин: Руски научници се блиску до создавање вакцина против рак

Путин: Руски научници се блиску до создавање вакцина против рак

Москва, 15 февруари 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на технолошки форум во Москва вч...

Принцот Хари, наводно, не сакал да биде во иста соба со кралицата Камила при разговорот со татко сѝ

Принцот Хари, наводно, не сакал да биде во иста соба со кралицата Камила при разговорот со татко сѝ

Лондон, 14 февруари 2024 (МИА) - Принцот Хари, наводно, не прифатил да биде во иста просторија со кр...

Image

Остани поврзан